N, 2.02.2023

Saaremaa saab sügiseks koduks Euroopa naaritsale

Postimees
Saaremaa saab sügiseks koduks Euroopa naaritsale
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Euroopa naaritsale peaks elu Saaremaal sobima. 
Euroopa naaritsale peaks elu Saaremaal sobima. Foto: Tallinna loomaaed
  • Eelmine katse Euroopa naaritsat Saaremaal asustada nurjus.
  • Nunnu väikekiskja on Euroopa ohustatuim imetaja.
  • Saaremaal pole Euroopa naaritsa suurimat konkurenti.

Euroopa naaritsa asurkonda taastav sihtasutus Lutreola laseb esimesed naaritsad Saaremaa loodusesse lahti augusti lõpus. Projekti eestvedaja Saaremaal zooloog Martin Silts ütles, et Ida-Saaremaa loodusesse lastakse augusti lõpus pesa laialiminemise ajal kolm pesakonda naaritsaid.

Juba praegu on Saaremaal kolm emast Euroopa naaritsat, kes poegivad mai lõpus. Nelja-viie liikmega pesakonnad jäävad esialgu 25 ruutmeeri suurusesse aedikusse, kus pojad õpivad iseseisvalt toitu hankima, lombist kala ja vähki püüdma.

Augusti lõpus, kui algab pesalagunemise aeg ning õed-vennad ei salli enam üksteise lähedust, saavad loomad aedikust vabasse loodusesse minna, et leida seal oma territoorium.

Inimestel, kes naaritsaaedikutele peale satuvad, palub Silts neist eemale hoida, sest naaritsatel on vaja õppida looduses hakkama saama. Ka palub ta inimestel, kes aedikute asukohti teavad, seda infot mitte levitada. Mida rohkem inimkontakte, seda suurema tõenäosusega tulevad loomad asulatesse ja hoovidesse, kus kassid ja koerad võivad nad maha murda, selgitas zooloog.

Euroopa naaritsa Saaremaale asustamise plaan on pea kakskümmend aastat vana. 2012. aastal lasti naarits Saaremaal lahti Mullutu lahe kandis, kuid tagantjärele võib öelda, et kohavalik oli vale. Kümnest loomast enamiku murdsid maha rebased.

Euroopa naaritsast on saanud Euroopa ohustatuim imetaja ja maailma üks ohustatuimaid väikekiskjaid. Saared on Eestis ainus koht, kuhu Euroopa naaritsat saab taasasustada, kuna saartel ei leidu naaritsa suurimat konkurenti minki.

Hiiumaal hakati naaritsat loodusesse laskma aastal 2000 ja alles 2016. aastal oli saarel lõpuks elujõuline populatsioon. Hiiumaal lasti lahti ligi 600 naaritsat.

Naaritsate Eesti loodusesse asustamise eestvedaja Tiit Maran märkis, et kõige kehvema stsenaariumi korral jäävadki Hiiumaa ja Saaremaa võib-olla ainsateks kohtadeks maailmas, kus see liik tulevikus elab.

Märksõnad
Tagasi üles