Skip to footer
Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

IME LÄBIRÄÄKIMISTEL Sotsid ja Isamaa lõpetasid päevapealt oravate kritiseerimise (2)

Ainukese esimehena puudus koalitsiooniläbirääkimistelt peaminister Kaja Kallas. Reformierakonda esindasid eile rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus ja peasekretär Timo Suslov.
  • Veel neljapäeva õhtul oli olukord koalitsiooniläbirääkimistel hapu.
  • Väidetavalt välditi pingeid tekitanud teemasid.
  • Erakondade esindajad ei öelnud üksteise kohta ühtegi halba sõna.

Pärast neljapäeval lahvatanud pingeid kogunesid Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Isamaa esindajad eile uuesti riigikogusse koalitsiooni kokku leppima. Kõigile üllatuseks päevakajalistest tülidest väidetavalt juttu ei tehtud ja delegatsioonid lahkusid nagu vanad sõbrad reede õhtul.

Uuel võimalikul võimuliidul on vaja leida üksmeel pea kõigis suurtes küsimustes, sest seni pole peale tulumaksuvaba miinimumi ja üksikvanema toetuse tõstmise suuri tulevikuplaane esitletud.

Eile arutati kokkupõrkeid põhjustanud eestikeelse hariduse, energiahüvitiste ja metsanduse üle. Üllatavalt sellega asi piirduski. Kuigi õhukese klaasseina tagant oli kuulda ägedaid vaidlusi, väljusid delegatsioonid, justkui oleksid äsja diplomaatide kooli lõpetanud. Ei ühtegi teravust üksteise suunal ega ühtegi sõna päevakajalistel teemadel.

Veel neljapäeva õhtul oli olukord hapu. Reformierakonna vähemusvalitsuse otsus võtta ära Tallinna Haigla rahastus ajas harja turri sotsidel, kes Tallinnas võimul on ja sellega halba valgusesse jäid. Linnavolikogu esimees Jevgeni Ossinovski (SDE) nimetas oravate käitumist lausa sigaduseks.

Samal ajal pildusid vastastikku süüdistusi Reformierakonna esimees ja peaminister Kaja Kallas ja Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder. Kallas süüdistas Isamaad läbirääkimiste pidurdamises, Seeder omakorda Reformierakonda lugupidamatus stiilis ja teiste soovidest ülesõitmises.

Reformierakonna vaatepunktist tundus kokkuleppe saavutamine aina raskem. Vürtsi lisas asjale ka see, et peaminister Kallas ei võtnud vastu haridus- ja teadusminister Liina Kersna (RE) lahkumisavaldust. Isamaa on olnud Kersna testihanke skandaalis üks põhikriitikuid ja neile see kindlasti meeltmööda ei saa olla.

Aga ei. Erakondade esindaja väitsid, et ei sõnagagi Kersnast, Tallinna Haigla maha matmisest ega avalikust süüdistuste pildumisest.

Kas sotsid pärisid Reformierakonnalt, miks ei oodatud Tallinna Haigla mahakandmisega? Esimees Lauri Läänemets: «Me nende teemadeni pole oma läbirääkimistel veel jõudnud.»

Mis on Isamaa hinnang peaminister Kallase lükkele jätta Kersna lahkumisavaldus rahuldamata? Isamaa aseesimees Urmas Reinsalu: «See on peaministri poliitiline otsus.»

Mida pakkus Reformierakond Isamaale ja sotsidele, et nad päevapealt oravate suunas teravused lõpetasid? Rahandusminister Keit-Pentus Rosimannus (RE): «Läbirääkimiste käigus tuleb ka alati eristada seda, mida sageli väga emotsionaalselt võib-olla väljaspool läbirääkimiste ruumi välja öeldakse, ja seda õhkkonda, mis valitseb reaalselt läbirääkimistel. Täna oli läbirääkimistel väga hea õhkkond.»

Ehk käituti nagu vanad sõbrad. Näitlikustamiseks, kui Pentus-Rosimannus kaotas intervjuude vahel oma telefoni riigikogu valges saalis ära, oli Reinsalu kohe lahkesti rahandusministrit aitamas ja proovis talle helistada, samal ajal kui minister telefoni otsis. Tõe huvides – rahandusministri telefoni leidis lõpuks üles Postimees.

Kommentaarid (2)
Tagasi üles