E, 3.10.2022

Reinsalu arutas kõnes USA kolleegiga julgeolekut Euroopas: näeme, et Venemaa valmistub pikaajaliseks sõjaks

Alexandra Saarniit
, ajakirjanik
Reinsalu arutas kõnes USA kolleegiga julgeolekut Euroopas: näeme, et Venemaa valmistub pikaajaliseks sõjaks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Välisminister Urmas Reinsalu.
Välisminister Urmas Reinsalu. Foto: Madis Veltman

Välisminister Urmas Reinsalu vestles täna Ameerika Ühendriikide välisministri Antony Blinkeniga, et arutada julgeolekut Euroopas ja Ukraina igakülgset toetamist.

Reinsalu sõnas, et alliansi tippkohtumine Madridis juuni lõpus oli murranguline, sest seal langetati kollektiivkaitse kiiret tugevdamist puudutavad strateegilise tähtsusega otsused, mis annavad tunnistust NATO kiirest kohandumisvõimest ja peegeldavad liitlaste ühtsust.

Minister Urmas Reinsalu kõnelemas USA välisministri Antony Blinkeniga
Minister Urmas Reinsalu kõnelemas USA välisministri Antony Blinkeniga Foto: Välisministeerium

«Nüüd oleme üksmeelel, et NATO suurim julgeolekuoht on Venemaa,» sõnas Reinsalu. «Oleme USAga pidevas suhtluses ja töötame selle nimel, et otsused lähiajal täies mahus ellu viidaks. Tänasin Ameerika Ühendriike nende järjepideva panuse eest Euroopa julgeoleku tugevdamisel,» lisas välisminister.

«Näeme, et Venemaa valmistub Ukrainas pikaajaliseks sõjaks, sest tema plaan vallutada suveräänne riik Euroopa südames luhtus,» ütles Reinsalu, lisades, et Eesti ja USA pakuvad õlg õla kõrval igakülgset tuge Ukrainale, kes võitleb oma suveräänsuse ja riikluse säilitamise eest.

Viibides telefonikõne ajal Ukrainas Žõtomõri oblastis, rõhutas Reinsalu, et pole kahtlustki, et agressiooni hinna tõstmine ja Venemaale kehtestatud sanktsioonide tugevdamine on vajalik.

Ta märkis, et Eesti eesmärk on ühtlasi USAga kahepoolseid suhteid lähiajal tugevdada ja leida ka täiendavaid koostööviise. «Julgeoleku- ja kaitsevaldkonna kõrval oleme viimastel aastatel intensiivistanud koostööd küberteemade, arengukoostöö, demokraatia edendamise ja ka majanduse vallas.»

Ministrina esimesel visiidil Ukrainas

Reinsalu viibib hetkel visiidil Ukrainas ja külastas täna Žõtomõri oblastit, kus asetas nurgakivi lasteaiale Ovrutšis ja andis üle kaks tuletõrjeautot Behhõ külas.

«Tänaseks on Ukraina Venemaa õigustamatu ja julma sõja tõttu kaitsnud 160 päeva oma vabadust ja suveräänsust ning väärtusi, mida hindame,» ütles Reinsalu. «Minu esimene visiit uue välisministrina leiab aset Ukrainasse, et ukrainlaste tugevusele ja meelekindlusele austust avaldada.»

Annetatud tuletõrjeautod.
Annetatud tuletõrjeautod. Foto: Välisministeerium

Visiidi esimesel päeval külastas Reinsalu Žõtomõri oblastit, millele Eesti Ukraina ülesehitustöödel keskendub. Tänavu taastab Eesti Žõtomõri oblastis Ovrutšis asuva lasteaia, millele välisminister ka nurgakivi asetas. Ühtlasi andis välisminister Žõtomõri oblastis asuvale Behhõ külale üle kaks Raplamaa vabatahtlike päästjate annetatud tuletõrjeautot ja -varustust.

«Jätkame Ukraina toetamist nii kaua kui vaja,» rõhutas Reinsalu ja lisas, et Eesti soov on abi anda just täpselt Ukraina vajaduste järgi. «Lisaks Žõtomõri oblastile keskendume vägivalla käes kannatanud naiste ja laste olukorra leevendamisele.»

Kokku on Eesti riik ja inimesed andnud Ukrainale humanitaarabi ligi 20 miljoni euro ulatuses ja kaitseabi ligi 245 miljoni euro ulatuses, mis on kolmandik Eesti aastasest kaitse-eelarvest. Ukrainast Eestisse on Venemaa julmuste eest varjunud enam kui 48 000 ukrainlast, mis on ligi 3,7% Eesti rahvaarvust.

Märksõnad
Tagasi üles