E, 5.12.2022

Kuumalaine kogub hoogu: keskpäeval püsi kodus

Ingrid Landeiro
, suvepraktikant
Kuumalaine kogub hoogu: keskpäeval püsi kodus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tallinlased naudivad soojalaine viimast päeva.
Tallinlased naudivad soojalaine viimast päeva. Foto: Madis Veltman / Postimees

Viimased nädalad on pakkunud rohkesti soojakraade ning lähipäevadeks prognoosib keskkonnaagentuur õhutemperatuuri tõusu üle 30 kraadi. Kuuma ilmaga tasub igaühel mõelda enda ja lähedaste ohutusele, et palav aeg mööduks õnnetusteta.

«Selleks, et palavus liiga ei teeks, tasub kuumalaine ajal kanda heledaid riideid ja peakatet. Keskpäeval, mil õhutemperatuur on kõige kõrgem ja päike väga intensiivne, on mõistlik püsida varjus,» ütles päästeameti ennetustöö osakonna juhataja Viktor Saaremets.

Saaremets soovitab suletuna hoida ka eluruumide aknad, sest õues olev õhk on palavam kui tuba. Palavuse leevendamiseks tasub juua ka rohkesti vett, sest keha vedelikukadu on kuuma tõttu suurem kui tavaliselt.

Lisaks enda ohutusele ei tohi unustada ka lähedasi ning tuleks jälgida, et eakad lähedased ei sattuks palavaga hätta ja tuleksid kõrgest temperatuurist tulenevate oludega toime.

Jälgida tuleb ka lemmikloomi. «Kui olete autoga liiklemas, pidage meeles, et päikese käes seisva sõiduki temperatuur tõuseb väga kõrgeks juba loetud minutitega. Seetõttu ei tohi suletud akendega autosse jätta ei lapsi ega lemmikloomi,» lisas Saaremets.

Kuna viimastel nädalatel on ilm pakkunud rohkesti soojakraade, kuid väga vähe sademeid, on loodus tuleohtlik. Ilusat ilma nautides tuleb järgida kõiki tuleohutusreegleid, sest praegustes oludes piisab tulekahju puhkemiseks vähesest. Vähimagi kahtluse puhul tasub tuletegemine jätta aega, kui tuleohu tase on madalam. Tuleohu kohta Eestis annab ülevaate keskkonnaagentuuri tuleohukaart.

Suplus koos sõbraga

Ohutust tuleb meeles pidada ka suviseid veemõnusid nautides ning suplema tasub minna tuttavasse kohta. Saaremetsa sõnul tasub kindlasti ujuma minna koos sõbra või lähedasega, et vajadusel oleks abi lähedal.

«Kõige kindlam on ujuda kalda lähedal nii, et jalad põhja ulatuksid. Iseäranis tähelepanelikult tuleb rannas jälgida lapsi, sest nende ohutunnetus on sageli nõrgem kui täiskasvanutel. Seetõttu tuleb lastele aegsasti selgitada ka veega kaasnevaid ohte,» rääkis ennetustöö osakonna juhataja.

Unustada ei tohi ka tõsiasja, et alkohol ja vesi ei käi kokku – suplejale võib saatuslikuks saada isegi väike kogus lahjat alkoholi.

Päästjad hoiavad silma peal

Nädalavahetusel käivad päästjad üle kogu Eesti populaarsemates supluspaikades, et hoida ohutusel silma peal ja selgitada jahutust otsivatele inimestele ka vee ning palavusega kaasnevaid ohte.

Märksõnad
Tagasi üles