L, 1.10.2022

Zelenskõi kutsus maailma üles Venemaa pseudoreferendumid hukka mõistma

BNS
Zelenskõi kutsus maailma üles Venemaa pseudoreferendumid hukka mõistma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi.
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi. Foto: Ukrainian Presidential Press Off/Scanpix

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi kutsus reedeses videosõnumis maailma üles Venemaa pseudoreferendumid hukka mõistma, edastas ukrainlaste meediakanal Unian.

«Maailm reageerib pseudoreferendumitele täiesti õiglaselt – need mõistetakse ühemõtteliselt hukka,» ütles Zelenskõi oma igapäevases pöördumises rahva poole.

«Nad mõistetakse ühemõtteliselt hukka ka kuritegeliku mobilisatsiooni eest, mida okupandid praegu Krimmis ja teistes nende kontrolli all olevates Ukraina osades läbi viia üritavad. See ei ole ainult rahvusvahelise õiguse ja Ukraina seaduste vastane kuritegu, vaid kuritegu konkreetsete inimeste vastu,» rõhutas president.

Zelenskõi sõnul püüavad Krimmi julgeolekujõud nüüd Krimmis kompaktse elamise kohtades leida ja mobiliseerida võimalikult palju mehi.

«Meil on selle kohta juba tõendeid. See on Venemaa teadlik katse hävitada krimmitatarlased, see on agressorriigi teadlik katse võtta võimalikult paljudelt elanikelt elu territooriumil, kuhu Vene väed sisenesid. Lihtne palve kõigile meie inimestele, kes viibivad ajutiselt okupeeritud territooriumil on, et peaasi hoidke oma elu ja aidake meil okupante nõrgestada ja hävitada. Varjuge igal viisil Vene mobilisatsiooni eest,» rääkis riigipea.

«Aga kui sa ikkagi Vene sõjaväkke satud, siis saboteerid mistahes vaenlase tegevust, sekkud igasugustesse Venemaa operatsioonidesse, annad meile kogu olulise info okupantide kohta – nende baaside, staapide ja laskemoonaladude kohta. Ja esimesel võimalusel jookske üle. Tehke kõik selleks, et päästa elusid ja aidata Ukrainat vabastada,» manitses president.

Zelenskõi kutsus ukrainlasi ühtlasi üles andma Ukraina eriteenistustele üle kõik andmed nende kohta, kes korraldavad ja aitavad pseudoreferendumite farssi läbi viia.

«Edastage kogu teave Venemaa mobilisatsiooni kohta ja Vene armee kohta tervikuna. Aidake okupeeritud piirkondades inimesi, kes seda vajavad: vanureid, üksikuid ja lastega peresid. Ukraina naaseb kogu oma maale ja me peame hoidma võimalikult palju meie inimestest seal elus,» lisas riigipea.

Maailma juhtivate tööstusriikide ühendus G7 mõistis reedel pettuse ja võltsinguna hukka Venemaa poolt okupeeritud Ukraina aladel korraldatud annekteerimisreferendumid, millel pole «mingisugust õiguslikku mõju ega legitiimsust».

«Me ei tunnista kunagi neid võltsreferendumeid ja me ei tunnista kunagi Ukraina alade anastamist,» edastati G7 liidrite avalduses.

Märksõnad
Tagasi üles