N, 1.12.2022

USA annab Eestile üle 140 miljoni dollari ulatuses sõjalist abi

Andres Einmann
, Eesti uudiste päevatoimetaja
USA annab Eestile üle 140 miljoni dollari ulatuses sõjalist abi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Maaling «Saint Javelina» maja seinal Kiievis. Eesti toetas sõja alguses Ukrainat javelini tankitõrjerakettidega, selle eest annab USA nüüd Eestile sõjalist abi.
Maaling «Saint Javelina» maja seinal Kiievis. Eesti toetas sõja alguses Ukrainat javelini tankitõrjerakettidega, selle eest annab USA nüüd Eestile sõjalist abi. Foto: Efrem Lukatsky / AP / Scanpix

Ameerika Ühendriigid eraldavad Eesti julgeoleku ja kaitse tugevdamiseks 140,5 miljonit dollarit julgeolekuabi kaitseks Venemaa suurenenud ohu eest.

Eesti saab toetuse läbi Foreign Military Financing (FMF) programmi, mis on osa 2,2 miljardi dollari suurusest toetusest Ukrainale ja veel 17 riigile, kes on Ukrainat märkimisväärselt aidanud.

USA saatkond Eestis märkis, et abi aitab Eestil taastada sõjalise varustatuse mahtu vastuseks Ukrainale eraldatud suuremeelsele ja otsustavale toetusele Venemaa edasise sissetungi vastu.

«Eesti juhtpositsioon piirkonnas ja 250 miljoni dollari väärtuses osutatud sõjaline toetus Ukraina kaitsmisele on olnud otsustava tähtsusega Ukraina rahva jõupingutustes Venemaa invasiooniga võitlemisel. FMF fondid aitavad Eestil hankida strateegiliselt olulist kaitsevõimekust, mis aitavad tõsta Eesti võimalust ennast kaitsta ning seeläbi tõsta ka NATO idatiiva kaitsevõimet,» teatas saatkond.

USA saatkonna ajutine asjur Gabrielle Cowan ütles, et Ameerika Ühendriigid tunnustavad Eesti suuremeelsust ja toetust Ukrainale.

«Venemaa ebaõiglase sõja vastu seismisel on Eesti olnud juhtpositsioonil. Aastal, mil tähistame diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva, kinnitab see FMF-toetuse pakett taas meie pühendumust meie partnerlusele, kollektiivsele kaitsele ja ühiste väärtuste tähtsusele,» ütles Cowan.

Foreign Military Financing (FMF) on programm, mis annab välisriikide sõjavägedele kas toetust või otselaenu rahastamist USA kaitsevarustuse, väljaõppe ja teenuste hankimiseks.

Alates Venemaa täiemahulise sissetungi algusest Ukrainasse 24. veebruaril, on Ameerika Ühendriigid Ukraina toetamiseks eraldanud kokku ligikaudu 16,8 miljardi dollari ulatuses sõjalist abi, mis teeb USA, nagu ka Eesti, üheks enam kui 40 liitlasest ja partnerist, mis on Ukraina kaitseks relvi ja varustust eraldanud.

Märksõnad
Tagasi üles