L, 10.12.2022

Eesti saadab Ukrainale laskemoona ja sõdurivarustust

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Eesti saadab Ukrainale laskemoona ja sõdurivarustust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Hanno Pevkur
Hanno Pevkur Foto: Kermo Benrot
  • Isikukaitsevarustusest annetatakse kaitseväe varudest killuveste.
  • Ettevalmistamisel on väljaõppeprogramm reservväelastele.
  • Eesti on Ukrainale andnud sõjalist abi üle 255 miljoni euro väärtuses.

Kaitseminister Hanno Pevkur (RE) esitab lähiajal valitsusele Ukraina sõjalise abi paketi, mis sel korral sisaldab suurtükiväe- ja tankitõrjelaskemoona, talvevorme ning killu- ja kuuliveste.

«Mobilisatsiooni, tuumaähvarduste, okupeeritud Ukraina aladel läbi viidud võltsreferendumite ning Ukraina aladel ebaseadusliku annekteerimisega on Venemaa sõda eskaleerimas. Eesti vastus sellele saab olla vaid üks – Ukraina sõjalise abistamise katkematu jätkamine eesmärgiga aidata Ukrainal see sõda võita,» ütles Pevkur.

Ta märkis, et järjekordne Ukraina sõjalise abistamise pakett sisaldab suurtükimürske, tankitõrjelaskemoona, talvevorme ning killu- ja kuuliveste, mis praegu on Ukraina kõige prioriteetsemate vajaduste seas. «Ukraina võit suurendab ka Eesti julgeolekut ja tänased otsused Ukrainat toetada võtavad Venemaalt jõudu meie piirkonnas ettearvamatult käituda,» selgitas Pevkur. 

«Abi andmisel lähtume põhimõttest, et meie enda kaitsevõime peab olema igal ajal tagatud ja vaatame eelkõige vahendeid, millel on lähiajal tulemas planeeritud väljavahetamine või mille saab lihtsamini asendada,» lisas Pevkur.

Tankitõrjerelvastus asendatakse uue relvasüsteemiga ning selle esimesed tarned toimuvad alates detsembrist. Isikukaitsevarustusest annetatakse kaitseväe varudest killuveste, mis 3-5 kuu jooksul asendatakse uuemate ja kaasaegsematega. Lisaks varustusele on üha tähtsam väljaõpe. Eesti on andnud väljaõpet Ukraina suurtükiväelastele, kes seda täna lahingus rakendavad. Ettevalmistamisel on väljaõppeprogramm reservväelastele ja planeerimisel meditsiiniväljaõpe.

Eesti on Ukrainale andnud sõjalist abi üle 255 miljoni euro väärtuses, sealhulgas Javelini tankitõrje raketisüsteemi rakette, haubitsaid, tankitõrjemiine, tankitõrjegranaadiheitjaid, miinipildujaid, sõidukeid, sidetehnikat, meditsiinitarvikuid, isikukaitsevahendeid (kiivrid jm.) ja kuivtoidupakke.

Euroopa Liidu rahurahastu kaudu saab Eesti tagasi 135 miljonit eurot ehk esimesest 500-miljonilisest paketist kõikide Euroopa riikide peale tuleb kolmandik Eestisse. Otsus näitab, et EL hindab Ukraina toetamist, aga suhtub tõsiselt ka liikmesriikide kaitsevõime säilitamisse ja Ukrainale antud sõjalise abi varude taastamisse.

Koostöös Saksamaaga on Eesti Ukrainale annetanud kaks välihaiglat ja meditsiinitarbeid väärtuses ligi 10 miljonit eurot. Järjekorras teine haigla jõudis Ukrainasse septembris ja sellesse projekti panustas ka MTÜ Slava Ukraini 120 000 euro väärtuses.

Tagasi üles