Ravimijäägid jõuavad ringiga tagasi ka inimeste organismi
Inimese tervise seisukohast on kõige probleemsem ravimirühm antibiootikumid – nende negatiivne mõju on mikroobide resistentsus, mis ei võimalda nakkushaigustega haigestunute kiiret ja tulemuslikku ravi, kuna ka kahjulikud bakterid on kasutatavate ravimitega «kohanenud». Antibiootikumide suhtes resistentsed mikroorganismid esinevad nii inimestel, loomadel, taimedes kui ka keskkonnas ning võivad levida loomadelt inimestele ja vastupidi kas otsekontaktide või keskkonna vahendusel.
Juba väikesed keskkonda sattunud antibiootikumikogused mõjutavad baktereid, võimendades nendes mutatsioonide teket ja kiirendades resistentsete bakterite teket ning levikut. Antibiootikumijääkidega saastunud vee või kala tarbimine võib põhjustada inimesel tervisehäireid, millest kõige sagedasemad on allergiad.
Milline on olukord Eestis?
Eestis tehti viimane laiem ravimijääkide uuring 2017–2020 projekti CWPHARMA raames, üksikud ravimid on uuritud ka iga-aastases veekogude keemilise seisundi seires riikliku keskkonnaseire programmi raames. CWPHARMA projektis uuriti ravimijääkide sisaldusi pinnavees ja rannikumeres, veekogude põhjasetetes ja reoveesette või sõnnikuga väetatud mullas. Potentsiaalsete reostusallikatena olid uuringus ka olmereoveepuhastid, haiglatest, ravimitööstusest, prügilatest ning kala- ja loomakasvandustest pärit heited. Proovidest analüüsiti kuni 80 ravimijääki, mille hulgas oli antibiootikume, epilepsiavastaseid aineid, kõrgvererõhu-, astma- ja allergiaravimeid, seedetraktihaiguste ravimeid, hormoone, ainevahetushaiguste ravimeid, mittesteroidseid põletikuvastaseid ravimeid (MSPVRd) ja valuvaigisteid, muid kardiovaskulaarravimeid, psühhotroopseid aineid ja veterinaarravimeid ning kofeiini.
Uuring näitas ravimijääkide laialdast levikut keskkonnas. Ravimijääke leiti kõigis uuringus olnud jõgedes, järvedes, rannikuvetes, setetes ja muldades. Kõige sagedamini avastati epilepsiavastase toimeaine karbamasepiini jääke. Teiste pinnavees sageli leitud ravimijääkide seas olid tramadool ja diklofenak (MSPVRd ja valuvaigistid), tsetirisiin (astma- ja allergiaravimid) ning venlafaksiin ja tsitalopraam (psühhotroopsed ained). Uuring näitas, et osa ravimijääke (eriti mõningaid hormoone ja antibiootikume) esineb tasemel, mis võib kujutada ohtu keskkonnale. Kõige suuremad riskid olid seotud östrooni ja noretisterooni (hormoonid), klaritromütsiini ja ofloksatsiini (antibiootikumid) ning diklofenakiga (MSPVRd).