K, 1.02.2023

Erakondade reitingud: EKRE toetus on langemas

BNS
Erakondade reitingud: EKRE toetus on langemas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 19
Martin Helme.
Martin Helme. Foto: Margus Ansu

Erakondade reitingutabelis teist kohta hoidva Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) toetus on langemas, liidrikohal on jätkuvalt Reformierakond.

Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti koostöös valmiva iganädalase küsitluse viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 32,7 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 25,5 protsenti ja Keskerakonda 16 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Kui liidrikohal oleva Reformierakonna toetus viimastel nädalatel märkimisväärselt muutunud ei ole, siis olulisemad trendid on näha teisel kohal oleva EKRE ja kolmandal kohal oleva Keskerakonna toetuse puhul. EKRE toetus on viimase viie nädalaga langenud kahe protsendipunkti võrra ning Keskerakonna toetus on viimase nelja nädalaga tõusnud 2,8 protsendipunkti võrra.

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 8,7 protsendiga, Isamaa 7,6 protsendiga ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 6,5 protsendiga.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 46,8 protsenti ja opositsioonierakondi 41,5 protsenti vastajatest.

Tartu ülikooli Skytte poliitikauuringute instituudi teaduri Martin Mölderi sõnul on Keskerakond parandanud nii oma suhtelist toetust kui ka toetajate absoluutarvu, EKRE puhul on aga olnud mõlema trend vastupidine.

«Keskerakonna toetus kasvab jätkuvalt ennekõike eestlastest valijate seas. Viimati tõusis erakonna toetus selles valijagrupis nii kiiresti siis, kui algas koroona esimene laine ja ametis oli Jüri Ratase juhitud valitsus. EKRE toetuses on trend vastupidine. Pärast hüppelist tõusu vene valijate hulgas näeme, et EKRE hoiab oma positsiooni selles valijagrupis. Samas on toetus eesti valijate seas viimastel nädalatel langenud pea viis protsendipunkti. Esimest korda näeme, et EKRE suhteline toetus eesti ja vene valijate hulgas on sisuliselt võrdne – natuke enam kui 25 protsenti,» rääkis Mölder.

Teiste erakondade toetuses ei ole Mölderi sõnul viimastel nädalatel suuremaid trende märgata. «Reformierakonna toetus püsib 32 protsendi kandis, Eesti 200 toetus on viimased kaks kuud olnud õrnas lauges languses ning Isamaa hoiab positsiooni sotsiaaldemokraatide ees. Kolme väiksema valimiskonkurentsis oleva erakonna toetuste vahed on umbes üks protsendipunkt,» ütles Mölder.

Kui valimised peaksid toimuma praegu, siis valitud riigikogus oleks Reformierakonnal 36 kohta, EKRE-l 28 kohta, Keskerakonnal 16 kohta, Eesti 200 klaheksa kohta, Isamaal seitse kohta ning sotsiaaldemokraatidel kuus kohta. Võrreldes eelmise nädalaga on ühe koha kaotanud Reformierakond ning ühe koha juurde võitnud Isamaa.

«Väikesed kõikumised toetuses võivad kergesti mõne üksiku koha ümber mängida. See tähendab, et selles riigikogus oleks enamus Reformierakonna, Eesti 200 ja Isamaa valitsusel aga mitte näiteks Reformierakonna, Eesti 200 ja sotside valitsusel või praegu ametis oleval valitsusel. Realistlikest variantidest oleks samuti riigikogu enamus Reformierakonna ja Keskerakond valitsusel ning EKRE, Keskerakonna ja Isamaa valitsusel,» arutles Mölder.

Märksõnad
Tagasi üles