N, 23.03.2023

Paet: EL peab täitma aktiivset rolli Venemaa sõjakuritegude tribunali loomisel

Postimees
Paet: EL peab täitma aktiivset rolli Venemaa sõjakuritegude tribunali loomisel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Euroopa Liidu üks institutsioone on Euroopa parlament, kuhu valivad ELi kodanikud oma esindajad. Pildil on parlamendihoone Brüsselis.
Euroopa Liidu üks institutsioone on Euroopa parlament, kuhu valivad ELi kodanikud oma esindajad. Pildil on parlamendihoone Brüsselis. Foto: Shutterstock

Euroopa Parlament toetas täiskogu istungil Strasbourgis Ukraina-vastaste agressioonikuritegude erikohtu loomist. Euroopa Parlamendi väliskomisjoni aseesimees Urmas Paet ütles sõnavõtus, et Euroopa Liit ja teised riigid, kes peavad rahvusvahelist õigust jätkuvalt oluliseks, peavad ühendama jõud, et ükski kuritegu ei jääks märkamata ja kurjategija karistuseta.

«Mul pole illusioone, et sellist tribunali õnnestuks luua ÜRO kaudu, kuni Venemaa julgeolekunõukogus vetoõigusega istub. Seega tuleb leida võimalikult lai rahvusvaheline koalitsioon ning Venemaa sõjakuritegude tribunal luua. EL peab selles täitma aktiivset rolli,» lisas ta.

Euroopa Parlamendi väliskomisjoni aseesimees Urmas Paet
Euroopa Parlamendi väliskomisjoni aseesimees Urmas Paet Foto: Remo Tõnismäe

Paeti sõnul on praeguseks tuvastatud üle 60 000 sõjakuriteo. «Ukrainas on leitud hulgaliselt piinamisjälgedega tsiviilisikute massihaudu. Elumajade pommitamistes on hukkunud tuhanded tsiviilisikud. Jaanuari alguse seisuga oli ÜRO Inimõiguste vaatlusmissioon tuvastanud 6919 tsiviilisiku tapmise ja üle 11 000 vigastatu. Ilmselt on need arvud suuremad. 14 miljonit inimest on olnud sunnitud oma kodust lahkuma,» ütles Paet oma sõnavõtus.

«Kõigil neil mõrvadel ja muudel roimadel on konkreetsed käsuandjad ja teostajad. Nad kõik peavad saama karistuse oma sooritatud jõleduste eest. Rahvusvaheline tribunal on vähim, mida EL ja maailm saavad Ukrainas sooritatud kuritegude ohvrite ja nende lähedaste heaks teha,» lisas Paet.

Märksõnad
Tagasi üles