R, 9.06.2023

Maakohus mõistis Allain Karuse endale ja tütrele häälte ostmises süüdi

Brita-Maria Alas
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Facebook Twitter
Comments 1
Allain Karuse ja kaitsja Madis Uusorg.
Allain Karuse ja kaitsja Madis Uusorg. Foto: Elu24

Tartu maakohus tunnistas tänase kohtuotsusega süüdi endisest keskerakondlasest Allain Karuse valimisvabaduse rikkumises möödunud kohalike omavalitsuste volikogude valimistel ning vedelkütuse ebaseaduslikus käitlemises. Karistuseks mõistis kohus Karusele ja ettevõttele rahalise karistuse. 

Süüdistuse kohaselt mõjutas Karuse 2021. aasta oktoobrikuus kümmet inimest kasutama nende valimisõigust Eesti kohalike omavalitsuste volikogude valimistel kindla kandidaadi poolt ehk enda kui kandidaat nr 190 või oma tütre Ester Karuse (kandidaat nr 162) poolt hääletamiseks.

Kahele inimesele lubas ta vastutasuks tasuta diislikütust, neist ühele 10 ja teisele 15 liitrit. Ühele inimesele tasus ta vastutasuks enda või tütre poolt hääletamise eest vähemalt 20 eurot sularaha. Lisaks mõjutas ta valijaid enda ja tütre poolt hääletama, andes vastutasuks varana käsitletavat hüve.

Nimelt andis Karuse üle 70 euro ühele inimesele, kes kasutas seda pärast valimisjaoskonnas käimist Valga linnas asuvast restoranist endale ja veel kuuele inimesele tellitud praadide eest tasumiseks. Vara lubamise ja andmisega, eesmärgiga mõjutada inimesi valmisõigust teostama kindla valiku kasuks, pani Karuse toime kuriteod, märkis kohus. 

Lisaks süüdistati Karuset ja tema ettevõtet A. Karuse ASi ebaseaduslikult suures koguses vedelkütusega kauplemises. Kokku kaubeldi 2021. aasta 1. septembrist kuni 13. detsembrini ebaseaduslikult 45 784,69 liitri diislikütusega, kogumaksumusega 44 064 eurot ja 6 senti. Kütuse müük toimus kokku 645 erineval korral ning oli kantud ühtsest tahtlusest, mistõttu on see käsitletav jätkuva süüteona. Kuna diislikütuse eest oli äriühing varem tasunud, siis ei ole kogu summa käsitletav kuriteona saadud kasuna. 

Karistuseks mõistis Tartu maakohus Karusele liitkaristusena rahalise karistuse 375 päevamäära ulatuses ehk summas 12 450 eurot. A. Karuse ASile mõistis kohus rahalise karistuse 20 000 eurot, mis jääb tingimisi kohaldamata, kui ettevõte ei pane katseajal toime uut kuritegu. A. Karuse ASilt mõistis kohus välja ka 11 016 eurot ja 15 senti ehk summa, mis vastab konfiskeerimisele kuuluva vara väärtusele.

Lisaks tuleb nii ekspoliitikul kui tema ettevõttel tasuda süüdimõistva kohtuotsusega kaasnev sundraha summas 1087,50 eurot.

Kriminaalasja arutati kokkuleppemenetluses. Kohtuotsus ei ole jõustunud ja selle saab ringkonnakohtusse edasi kaevata 15 päeva jooksul. 

«Valimisvabadus on riigi ausa toimimise jaoks oluline väärtus, mistõttu on valimisvabaduse rikkumine käsitletav kuriteona,» nentis Lõuna ringkonnaprokuratuuri prokurör Allar Nisu. «Kriminaalmenetluses kogutud tõendid on nüüd ka kohtu hinnangul kinnitanud, et vähemalt kümnele inimesele pakuti varalisi hüvesid, et nad ei valiks kohaliku omavalitsuse valimistel oma südametunnistuse järgi, vaid annaksid hääle neid mõjutanud inimese suuniste põhjal. Lisaks pidas kohus tõendatuks, et süüdistatav müüs endaga seotud äriühingu kaudu ebaseaduslikult diislikütust, millega teenis kriminaaltulu,» kirjeldas ta. 

«Kriminaalmenetluse eesmärk on anda selge sõnum, et kuritegevus ei tasu ära ja sellele järgneb nii kuritegudega saadud tulust ilmajäämine kui ka mõjus tagajärg,» sõnas prokurör, põhjendades sellega karistust. 

Kui äriühingu esindaja peaks aasta ja kuue kuu jooksul panema toime uue kuriteo, siis saab kohus ka äriühingule mõistetud rahalise karistuse täitmisele pöörata.

Allain Karuse oli Keskerakonna liige 2018. aastast, kuid lahkus nii erakonnast kui ka kohalikust poliitikaelust pärast kahtlustuse ilmsikstulekut. 

Facebook Twitter
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles