E, 5.06.2023

Paet: Hiinal ei ole õigust Taiwani vastu jõu kasutamiseks

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Facebook Twitter
Comments
Urmas Paet
Urmas Paet Foto: Eero Vabamägi

Euroopa Parlamendi väliskomisjoni aseesimees Urmas Paet (RE) juhtis komisjoni arutelu olukorrast Taiwani väinas. Paet rõhutas, et ELi ja Taiwani koostöö kõigil tasanditel püsib olulisena, eriti Hiina jätkuvate provokatsioonide ja sõjalise võimsuse suurendamise kontekstis.

Paet ütles, et kuigi EL peab jätkuvalt kinni ühe-Hiina poliitikast, siis EL ei kavatse sallida Hiina ühepoolseid katseid muuta status quo'd ja veelgi vähem jõu kasutamist. «Hiina sõjalised provokatsioonid on vastuvõetamatud ja kujutavad endast suurt ohtu kogu piirkonna rahule ja stabiilsusele,» ütles Paet. «See piirkond on ELi jaoks väga oluline nii paljude lähedaste partnerite tõttu kui ka seetõttu, et ühel meie liikmesriigil Prantsusmaal on seal ülemereterritooriumid.»

Paet lisas, et ELil tuleb panustada tagamaks piirkonna stabiilsus ja julgeolek. «Usun, et Euroopa Parlament saab siin mängida otsustavat rolli, et näidata üles solidaarsust Taiwaniga, edendada ELi ja Taiwani edasise koostöö tihenemist ning juhtida rahvusvahelise üldsuse tähelepanu Hiina provokatsioonidele,» lisas ta.

EL toetab Paeti sõnul jätkuvalt Taiwani sisukat osalemist mitmepoolsetel foorumitel, eriti kui selline osalemine tugevdab vastastikuseid suhteid ja ülemaailmseid huve.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles