Möödub 20 aastat esimeste väeosade taasloomisest

Raul Sulbi
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kuperjanovi jalaväepataljoni embleem.
Kuperjanovi jalaväepataljoni embleem. Foto: Toomas Huik

Pühapäeval möödub kakskümmend aastat tänase Eesti kaitseväe esimeste väeosade - Kalevi ja Kuperjanovi jalaväepataljonide loomisest, mida Kuperjanovi jalaväepataljon tähistab piduliku jalutuskäigu ja lahtiste uste päevaga.

Kuperjanovlased tähistavad pataljoni aastapäeva piduliku jalutuskäiguga Võru linnas pühapäeval kell 11, kell 13-17 on pataljon avatud kõigile külastajatele, eriti oodatakse külla kõiki pataljonis teeninuid, vahendas kaitseväe peastaabi pressiesindaja.

Külastajad saavad näha, kuidas pataljon on 20 aastaga arenenud, tutvustatakse allüksuseid ja olmetingimusi, maitsta saab sõdurisuppi. Siselasketiirus saavad kaitseväelaste juhendamisel täiskasvanud lasta sportrelvast ja lapsed õhkrelvast. Näha saab relvastuse ja tehnika näitust, esinevad kaitseväe orkester ja ajateenijate ansambel Katta Kuulmine!. Lastenurgas saavad lapsed joonistada ja muudki huvitavat teha.

Kalevi jalaväepataljon tähistas pataljoni kahekümnendat taasasutamise aastapäeva neljapäeval piduliku rivistusega.

Taasloodud Kuperjanovi jalaväepataljoni esimene ülem oli hilisem kindralleitnant Johannes Kert, pataljoni on juhtinud kaitseväe peastaabi ülem kolonel Peeter Hoppe, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste ülem kolonel Aarne Ermus ja Kaitseliidu ülem kolonelleitnant Raivo Lumiste. Kalevi pataljonis alustasid teenistust Eesti kaitseväes praegune kaitseväe juhataja brigaadikindral Riho Terras ja maaväe ülem kolonel Indrek Sirel.

Kalevi ja Kuperjanovi pataljonid loodi Vabadussõja käigus 1918. aasta detsembris ja taastati 18. märtsil 1992. aastal.

Praegune Kuperjanovi pataljon on ajateenijate arvult üks suuremaid väeüksusi, kus teenib üle 600 ajateenija. Kuperjanovi pataljonis valmistatakse ette jalaväe-, miinipilduja – ja luureüksusi.

Kalevi jalaväepataljon tegutses 2002. aastani Jägala sõjaväelinnakus ning taasloodi teistkordselt 1. jaanuaril 2009. aastal. Vahepealsetel aastatel kandis väeosa traditsioone edasi Kalevi üksik-jalaväepataljoni ohvitseride kogu, mis on aktiivne ka tänasel päeval. Pataljon tegutseb Paldiskis, 1. jalaväebrigaadi alluvuses, tema ülesandeks on osaleda kaitseväelaste ettevalmistamisel rahvusvahelisteks sõjalisteks operatsioonideks.

Kuperjanovi jalaväepataljoni lahtiste uste päevale tulijatel palutakse kaasa võtta isikuttõendav dokument ning end võimalusel registreerida (eriti gruppidel) tööpäeviti telefonil 717 53 04 või e-posti aadressil kupavalik@mil.ee.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles