T, 26.09.2023

Ukraina president arutas juhtkonnaga olukorda varjendites ja rindel

BNS
Facebook
Comments
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi.
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi. Foto: Vadim Ghirda/Scanpix

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi pidas reedel taas kõrgeima ülemjuhataja peakorteri koosoleku, mille käigus arutati pealinna varjupaikade küsimusi ja olukorda rindel, edastas uudisteagentuur UNIAN.

Riigipea teatas sellest oma igaõhtuses videosõnumis.

«Olin peakorteris, kus kõne all olid pakilised julgeolekuprobleemid. Kiievis on suletud varjendi tõttu kannatanud inimeste osas ilmselgelt tugevad tunded. Kiievis ja kogu riigile on antud käks kaitsekonstruktsioonide kontrollimiseks,» ütles president.

Riigipea tõi välja, et pärast üle aasta kestnud sõda ja kõike kogetut avaldavad kiievlased siiani ikka ja jälle teavet mõnede varjendite ligipääsmatuse kohta.

«Mitte ainult kinniste varjendite kohta, vaid keevitatud sissepääsude kohta varjenditesse. Samuti varjendite puudumisest mõnes linnaosas üldse. Sellist hooletust linnas ei saa mingi vabandusega tõkestada,» rääkis Zelenski.

Samuti arutati presidendi sõnul peakorteris kõiki õhutõrjega seotud üksikasju - selle edasist arendamist, vajalike rakettide tarnimist ja ka tootmist Ukrainas.

Zelenskõi rõhutas, et Ukraina õhukilp peab olema püsivalt varustatud kõige vajalikuga.

«Töötame ühtlasi Patriot süsteemide ja moodsate hävitajate koalitsiooni osas iga päev väga aktiivselt,» kinnitas president.

Zelenskõi ja Briti peaminister Rishi Sunak arutasid viimati alles neljapäeval õhukilbi loomist Ukraina linnade kaitseks ning Ukraina ootusi NATO Vilniuse tippkohtumiselt.

«Märkisin ära hiljutise kaugmaarakettide Storm Shadow tarnimise Ukrainale. See on just relv, mida me täna vajame. See aitab meil võita. Teavitasin olukorrast rindel. Meie elanikkonna ja tsiviiltaristu kaitsmiseks on vaja luua Ukraina linnade kohale õhukilp,» sõnas Zelenskõi.

Zelenskõi ja Sunak rääkisid ka NATO tippkohtumisest.

«Ukraina jaoks on oluline saada selge signaal alliansi liikmeks saamise väljavaadetest, millest saaks veel üks motiveeriv tegur Ukraina relvajõududele ja kogu Ukraina rahvale,» rõhutas president.

Sõjast hoolimata on aeg mõelda järgmistele sammudele Ukraina NATO-ga liitmiseks, ütles NATO parlamentaarse assamblee (NATO PA) esinaine Joëlle Garriaud-Maylam reedel Vilniuses.

«Deklaratsioonis andsime selgelt mõista, et Ukraina kuulub meie Euroopa-Atlandi perre, et temast saab NATO liige ja et on aeg mõelda järgmistele sammudele liikmelisuse andmiseks,» ütles Prantsusmaa senaator.

«Ukraina on sõjast hoolimata teel liikmesuse poole ja me aitame teda sel teel. Deklaratsioonis rõhutasime ka tugevate julgeolekutagatiste pakkumise tähtsust igasuguse tulevase kallaletungi tõkestamiseks,» ütles esinaine alliansi liikmesriikide parlamendijuhtide kõrgetasemelisel kohtumisel.

Pärast nelja okupeeritud Ukraina piirkonna ametlikku annekteerimist Venemaa poolt eelmise aasta septembris allkirjastas Zelenskõi avalduse riigi kiirendatud vastuvõtmiseks NATO-sse.

Selgemaid uudiseid NATO liikmelisuse väljavaadete kohta loodavad ukrainlased kuulda 11.-12. juulil Vilniuses toimuval NATO tippkohtumisel.

Garriaud-Maylam rõhutas reedel, et Ukraina kaitseb täna kõikide Euroopa riikide julgeolekut ja NATO riigid jätkavad Venemaa rünnaku alla sattunud Ukraina abistamist kuni võiduka lõpuni.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles