L, 23.09.2023

Eesti lipu 139. sünnipäeva tähistatakse lipuheiskamise, rongkäigu ja sünnipäevapeoga

Postimees
Facebook
Comments
Eesti lipp Pika Hermanni tornis.
Eesti lipp Pika Hermanni tornis. Foto: Peeter Langovits

Eesti tähistab pühapäeval lipu 139. sünnipäeva, mille puhul heiskavad Eesti lipu kõik riigi ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Rahva ühtsustunde, kultuuri ja omariikluse auks on oodatud ka kõik teised lippe heiskama.

Pidupäeva hommikul kell 7 heisatakse lipp Eesti hümni saatel Pika Hermanni torni Tallinnas. Lipu heiskamist assisteerivad Tallinna Inglise Kolledži ja Jakob Hurda nimelise Põlva Rahvahariduse Seltsi esindajad. Pidupäevakõne peavad riigikogu esimees Lauri Hussar ja Eesti Lipu Seltsi esimees Jüri Trei. Õnnistussõnad ütleb EELK peapiiskop Urmas Viilma. Kell 11–17 pääseb Pika Hermanni torni.

Otepääl algab lipupäev kell 10 rongkäiguga keskväljakult kirikumõisa. Sünnipäevakõne peab Eesti Üliõpilaste Seltsi esimees Toomas Roosma. Kell 11 algab Otepää Maarja kirikus jumalateenistus. Teenivad EELK piiskop Joel Luhamets ja Valga praostkonna praost Mart Jaanson, esinevad koguduse ansambel, Otepää Gümnaasiumi lastekoor ja segakoor Eveko. Kell 16 algab Otepää Kultuurimajas kontsert, kus esinevad Kaneland High School Chamber Choir (USA), Tartu Tervishoiu Kõrgkooli Naiskoor Emajõe Laulikud ja Tallinna Tehnikaülikooli Akadeemiline Naiskoor.

Tartus Eesti Rahva Muuseumis algab lipu sünnipäevapidu kell 14 Lotte ja Roosiga. Lisaks kontserdile külastatakse ühiselt kell 14.15 ja 15.15 sünnipäevalast – meie esimest sinimustvalget lippu! Toimub ka fotojaht ja mitmed temaatilised töötoad, keha saab kinnitada pannkookidega.

4. juunil 1884 kogunesid 24 Eesti soost üliõpilast Otepääle, et pühitseda ja õnnistada esimene sinimustvalge Eesti lipp. Üliõpilaste tunnuslipp hakkas ajapikku tähistama Eesti kultuuri ja rahvast laiemalt, XX sajandi alguseks oli see kinnistunud Eesti idee ja rahva ühendajana. Omariikluse saavutamisel võeti rahvusvärvid riigivärvideks. Eesti lipp ühendab Eesti rahvast ja riiki, selle kasutamise õigus on igaühel.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles