Blinken on Gaza relvarahu suhtes endiselt lootusrikas

Copy
Antony Blinken
Antony Blinken Foto: IBRAHEEM AL OMARI / SCANPIX

USA välisminister Antony Blinken on endiselt lootusrikas Gaza relvarahu suhtes, kuigi äärmusrühmitus Hamas on nõudnud taas sinna muudatusi, teatasid teiste seas meediakanalid CNN ja STT.

«Sõda Gazas jätkub pärast Hamasi arvukaid relvarahuplaani muudatusettepanekuid, millest mõnda on võimalik kasutada, mõnda aga mitte,» tõdes Blinken kolmapäeval.

«USA ja teised vahendajad jätkavad püüdeid kokkulepe saavutada,» ütles Blinken ajakirjanikele.

Blinkeni sõnul on ta lahenduse osas endiselt lootusrikas.

«Lähipäevadel näeme, kas erinevaid vaatenurki saab ühendada,» jätkas välisminister.

Hamas kutsus kolmapäeval Ühendriike üles avaldama Iisraelile survet püsiva relvarahu sõlmimiseks, kui Blinken lõpetas Lähis-Ida ringreisi.

«Blinken jätkab rääkimist Iisraeli nõusolekust viimase relvarahu ettepanekuga, kuid me ei ole kuulnud ühtegi Iisraeli ametnikku sellel teemal sõna võtmas,» märkis Hamas avalduses ja kutsus Blinkenit Iisraelile otsest survet avaldama.

Blinken lubas kolmapäeval ühtlasi, et Washington esitab konkreetsed ideed sõjajärgse Gaza kohta ning ootab plaani ka Iisraelilt.

Blinkeni kinnitusel tuleb USA lähinädalatel välja sõjajärgse planeerimise võtmeelementide, sealhulgas konkreetsete ideedega, mida teha valitsemise, julgeoleku ja ülesehitamisega.

USA presidendi Joe Bideni vahendatud plaan näeb ette Iisraeli taandumist suurtest asulatest ja kuuenädalast relvarahu, mida hiljem pikendataks.

Valge Maja teatas, et analüüsib Hamasi vastust. Iisrael ei ole oma seisukohta leppe muudatuste suhtes veel otseselt avaldanud.

Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu sõnul on valitsuses käimas hetkeolukorra julgeolekuülevaade ja arutelu edasiste tegevuste üle. Netanyahu valitsuse parempoolsed ministrid on leppele tugevalt vastu.

Tagasi üles