ANALÜÜS Selle koalitsiooni aeg on läbi (46)

Mikk Salu
, ajakirjanik
Copy
Praeguse valitsuse esimene istung mullu aprillis. Paremalt Lauri Läänemets, Kaja Kallas, Margus Tsahkna, Mart Võrklaev, Riina Sikkut.
Praeguse valitsuse esimene istung mullu aprillis. Paremalt Lauri Läänemets, Kaja Kallas, Margus Tsahkna, Mart Võrklaev, Riina Sikkut. Foto: Tairo Lutter

Kaitseministeeriumi kantsleri Kusti Salmi tagasiastumine viitega, et valitsus ei ole leidnud riigikaitseks hädavajalikku 1,6 miljardit eurot, on üks näide poliitilisest halvatusest, mis on kestnud juba vähemalt pool aastat.

Kõik saavad aru, et Eesti kaitsevägi vajab lisaraha. Saavad aru Kaja Kallas (RE), Hanno Pevkur (RE), Mart Võrklaev (RE), saab aru ka Urmas Reinsalu (Isamaa) opositsioonist. Selles osas vaidlust pole. Kõik mõistavad ka seda, et praegu raha (1,6 miljardit laskemoonaks) ei ole. Ei ole käesoleva ega järgmise aasta riigieelarves. Pole riigieelarvestrateegias.

Raha leidmine on lihtne ja keeruline korraga. Lihtne tehnilises mõttes. Maksud, laenud, kärped, ülekanded varasematest aastatest, mitmesugused versioonid ja kombinatsioonist neist. Kui anda rahandusministeeriumi ametnikele käsk kätte, võivad nad produtseerida kümneid eri versioone igasugustest võimalustest.

Tagasi üles