Zelenskõi sõnul aitab uus sõjaline abi parandada olukorda rindel

BNS
Copy
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ja USA president Joe Biden G7 tippkohtumisel.
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ja USA president Joe Biden G7 tippkohtumisel. Foto: KEVIN LAMARQUE/Scanpix

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles neljapäeval, et uus sõjaline abi võimaldab varustada reservi ja roteerida rindel olevaid üksusi, teatas uudisteagentuur UNIAN.

Agentuuri korrespondendi sõnul ütles riigipea seda Itaalias juhtivate tööstusriikide G7 juhtide tippkohtumise kõrval toimunud ühisel pressikonverentsil USA presidendi Joe Bideniga.

«Ootasime tõesti väga seda Ühendriikide kongressi põhjapanevat toetuspaketti. Ja kõik need uued abilepped on väga olulised ja oleme väga tänulikud. Need tugevdavad kindlasti meie kodumaad kaitsvaid sõdalasi,» rääkis Zelenskõi.

Ukraina president tõdes, et kuue- kuni kaheksakuulise pausi ajal, mil Ukraina ei saanud Ühendriikidelt relvi, avanes Vene sissetungijatel võimalus Harkiv hõivata.

«Kuid selle katse peatasid meie sõdurid ja kõigele vaatamata nurjati kõik nende plaanid,» ütles Zelenskõi.

«See pakett võimaldab varustada reservid ja brigaadid, kes on valmis, et nad annaksid võimaluse rotatsiooniks. Et need poisid, kes on lahinguväljal väsinud saaksid puhata ja väeosas saaksid taastuda. See on see, mida see pakett annab ja minu arvates on see kõige olulisem,» jätkas riigipea.

Zelenskõi toonitas samuti olulisust, et maailm säilitaks ühtsuse Ukraina toetamise ümber.

«Pidasime vastu kaheksa kuud ja venelastel ei olnud mingit edu ja see näitab ühtsuse tähtsust,» jätkas president.

Zelenskõi avaldas ühtlasi arvamust, et kui Ukraina ei pea vastu, siis ei pea vastu ka paljude riikide demokraatiad.

USA kinnitas neljapäeval pikaajalist toetust Ukrainale sõjas Venemaaga kümneaastase julgeolekulepinguga, mille allkirjastasid presidendid Joe Biden ja Zelenskõi.

«USA saadab täna võimsa signaali meie tugevast toetusest Ukrainale praegu ja tulevikus,» seisis julgeolekuleppega kaasnenud USA avalduses vahetult enne allkirjastamistseremooniat juhtivate tööstusriikide ühenduse G7 tippkohtumisel Lõuna-Itaalias.

Zelenskõi sõnas, et Ühendriikidega sõlmitud uus kümneaastane julgeolekulepe on tema jaoks Ukraina sild NATO liikmeks saamise juurde.

«Leppes on kirjas, et USA toetab Ukraina tulevast liikmelisust NATO sõjalises liidus ja tunnistab, et meie julgeolekulepe on sillaks Ukraina NATO liikmelisusele,» ütles Zelenskõi pressikonverentsil koos USA presidendi Bideniga.

Biden tervitas kahepoolset kokkulepet ja G7 lepet Ukrainale 50 miljardi dollari suuruse laenu eraldamist, milleks kasutatakse Venemaa külmutatud varasid.

«Need lepped näitavad ühiselt Vladimir Putinile, et ta ei saa meid ära oodata ja ta ei saa meid lõhestada,» sõnas USA president.

Tagasi üles