Keskerakond tahab riigikogus moodustada Rail Balticu erikomisjoni

BNS
Copy
Rail Balticu raudtee eskiis.
Rail Balticu raudtee eskiis. Foto: Rail Baltic

Rail Balticu projekti isevoolu kulgemine tuleb lõpetada ning riigikogus moodustada vastav erikomisjon ülesandega välja selgitada, millised on projektiga jätkamise reaalsed võimalused nii Eestis kui ka Baltikumis tervikuna, seisab Keskerakonna volikogu istungil vastu võetud avalduses.

«Balti riikide riigikontrollide hiljuti avaldatud raport Rail Balticu projekti hetkeseisust juhtis tähelepanu väga tõsistele probleemidele taristuprojekti juhtimises, rahastamises ning valmimistähtaegade realistlikkuses,» lausus riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Lauri Laats.

«Valitsus aga pisendab probleeme, kriitilist raportit püütakse näidata tühisena ning olukorda ei suudeta adekvaatselt analüüsida. Ometi ei saa kahtluse alla seada fakte, et projekti maksumus on ajas neljakordistunud, Euroopa Liidu rahastuse määr ja maht on ebaselge ning korduvalt edasi lükatud valmimise tähtaeg ei ole realistlik,» märkis ta.

Balti riikide riigikontrollide püstitatud küsimusse, kas Rail Baltic tuleb rajada iga hinna eest või on piir, kust edasi muutub see ebamõistlikuks, tuleb Lauri Laatsi hinnangul suhtuda täie tõsidusega.

«Keskerakond on Rail Balticu projekti toetanud ning töötanud selle õnnestumise nimel ka vabariigi valitsust juhtides. Muutunud julgeolekuolukorra ja majanduskeskkonna tõttu on vajalik aga senised arusaamad üle vaadata ning hinnata objektiivselt Eesti riigi võimekust iseseisvalt ja Balti riikide võimekust koostöös projekt edukalt lõpuni viia,» märkis Keskerakonna aseesimees Lauri Laats.

Keskerakonna volikogu liikmed tõdesid, et praeguse valitsuse võimetus vastu võtta otsuseid, mis parendaksid meie majanduskeskkonda, valitsuskoalitsiooni sisulise koostöö puudumine ning ebakindlus isegi riigikaitseliste otsuste langetamisel viitab selgelt, et Rail Balticu projekti teostumise lootus on kahanenud minimaalseks.

«Lisaks erikomisjoni moodustamisele peab riigikogu pöörduma ametlikult Läti ja Leedu parlamentide poole ettepanekuga luua sarnased komisjonid ning leppida kokku nendevahelises koostöös. Balti riigid peavad välja tulema plaaniga, mis selgitaks välja projekti teostamiseks reaalse tempo ning kas selleks vajalikud rahalised vahendid on ka reaalselt võimalik leida. Projektiga seonduvaid probleeme ja võimalikke lahendusi tuleb arutada esimesel võimalusel ka Balti Assamblees,» lisas Laats.

Tagasi üles