Tallinna vanalinn muutub kolmeks päevaks taas õitsvaks hansalinnaks

Uwe Gnadenteich
, ajakirjanik
Copy
Keskaja päevad.
Keskaja päevad. Foto: ERKL fotokogu

Keskaja Päevade kolmel päeval muutuvad Raekoja plats ja Niguliste kiriku ümbrus õitsvaks hansalinnaks, kus on kohal parimad käsitöömeistrid, muusikud ja rändnäitlejad, rüütliisandad ja toimekad emandad, kes näitavad oma parimaid oskusi.

5.-7. juulini kestvad Keskaja Päevad saavad alguse 5. juulil kell 17 avarongkäiguga Viru väravate juurest Raekoja platsile, kus toimub avatseremoonia, millele omakorda järgneb vaatemäng «Päikesest ja kuust». Slackline´i maailmameister Tauri Vahesaar laskub inglina taevast, äratades päikese ja kuu. Maa peal segunevad tantsusammud ja elav tuli ühtseks meeliköitvaks vaatemänguks.

Keskaja päevade südameks on meistrite turg Raekoja platsil, Kullasepa ja Harju tänaval. Lisaks ostule-müügile on huvilistel võimalus ka jälgida meistrite tegemisi ja ise kätt proovida. Kohal on kangatrükkalid, kalligraafid, keraamikud ja paljud teised.

Raekoja platsi laval toimub ajastukohane eeskava. Kuulata ja vaadata saab lustilisi rändnäitlejaid, meelt kosutavaid muusikuid, tantsijaid ja lauljaid. Muusikalist kaugemat külakosti pakub ansambel Tabulatura Ungarist.

Keskaja külast ja Niguliste kiriku esisel platsilt leiab meistrikodasid, kus saab tutvuda arhailiste käsitöötehnikatega. Külas töötavad sepad, lontmaakrid, ehtesepad, kangakudujad, ketrajad, paelapunujad, nõelujad ja taimetargad. Kivide kirjamist ja puidutööd juhendavad meie parimad meistrid. Niguliste mäe lastealal saab õppida rüütlikombeid ning osaleda mõõgavõitluses ja osavusmängudes. Avatud on viburada.

Laupäeval, 6. juulil kella 12–16 leiab aset rüütliturniir, kus tõsised ajaloolise mõõgavõitluse entusiastid selgitavad endi seast välja parimad. Mõõgasulaseid on saabumas nii Soomest ja Lätist kui ka loomulikult Eestist. Võistluse eestvedaja on ajaloolise võitluse klubi Nordburg.

Ajaloo- ja linnamatkade rikkalikus programmis on palju huvitavat. Kõikidel päevadel kõnnitakse mööda vanalinna koos teadjamate isandate ja emandatega. Sisse saab astuda meistrite töökodadesse, vanasse kaupmehemajja või sepikotta. Uksed on avanud Tallinna raekoda, Raeapteek ja Niguliste kirik ning näitusele kutsub Suurgildi hoone.

Ka keskaegses riietuses linnarahvas on oodatud ühinema avarongkäiguga.

Tagasi üles