Inspektsioon: sõidukijuhtide rikkumisi esineb pea igas külastatud ettevõttes

Madis Filippov
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tööinspektsiooni peajurist Meeli Miidla-Vanatalu
Tööinspektsiooni peajurist Meeli Miidla-Vanatalu Foto: Tööinspektsioon

Tööinspektsiooni väitel esineb sõidukijuhtide töö- ja puhkeaja osas kergemaid või raskemaid rikkumisi pea igas külastatud ettevõttes.

Teisipäevases Postimehes kinnitas Sebe bussijuht, et sõidumeerikute võltsimine on väga levinud asi. Sõidumeerikuid ja nendega seonduvat töö- ja puhkeaega kontrollivad politsei ja tööinspektsioon.

Tööinspektsiooni töösuhete osakonna peajurist Meeli Miidla-Vanatalu seletas, et tööinspektsiooni järelevalve on suunatud eelkõige tööandja ja vedude eest vastutava isiku kohustuste täitmise kontrollimisele.

«Kontrollime nii digitaalseid kui ka analoogsõidumeerikute andmeid. Rikkumisi esineb mõlema sõidumeeriku kasutamisel ja andmete säilitamisel,» kinnitas ta.

Peamiseks probleemiks on Miidla-Vanatalu sõnul tööandjate vähene oskus, aga ka vähene soov sõidukijuhi töö- ja puhkeajaga seotud andmete töötlemiseks ning kontrollimiseks. Kuid silma torkavat ka sõidukijuhtide hoolimatus andmeid korrektselt sisestada.

«Kergemaid või raskemaid rikkumisi esineb pea igas külastatud ettevõttes. Rikkumisi on nii andmete säilitamise ja töötlemise kui ka juhtide töö- ja puhkeaja osas,» rääkis Miidla-Vanatalu.

«Sõitjateveol on rikkumisi avastatud märgatavalt vähem kui veose veol, sest sõitjate veoga tegelevaid ettevõtteid on vähem,» lisas ta. Sel aastal on sõitjate veoga seotud töö- ja puhkaja rikkumisi avastatud 7.

Neist kahel korral ei pidanud bussijuht pärast 4,5 tunnist sõitu seaduses ettenähtud vaheaega, ühel juhul oli rikutud ööpäevase puhkeaja nõudeid ning neljal korral oli rikutud iganädalase puhkeaja nõuet.

«Võttes arvesse asjaolu, et bussijuht osaleb liikluses ja seejuures vastutab veel reisijate eest ehk teiste inimeste elu ja tervise eest, on tegemist raskete rikkumistega,» kinnitas Miidla-Vanatalu.

2011. aastal külastasid sõidukijuhtide tööinspektorid juhtide töö- ja puhekaja kontrollimiseks 150 ettevõtet. Kontrollitud ettevõtetest 13 põhitegevusalaks on sõitjate vedu. Eelmisel aastal kontrolliti 229 reisijateveoga tegeleva juhi töö- ja puhekaega. Selle käigus avastati 200 rikkumist.

Käesoleval aastal on sõidukijuhtide töö- ja puhkeaega kontrollitud 78 tööandja juures. Neist kolme põhitegevusalaks on sõitjate vedu. 2012. aastal on kontrollitud 701 sõidukijuhi töö- ja puhkeaega ning seeläbi on avastatud kokku 386 rikkumist, neist 40 sõitjate veol.

Sõidukijuhtide töö- ja puhkeajale spetsialiseerinud tööinspektoreid on tööinspektsioonis 4. Igas regioonis üks, kuid osaliselt käiakse järelevalvet läbi viimas ka teistes regioonides, vahel ka ühiselt. Lisaks tehakse järelevalve alast koostööd politsei- ja piirivalveametiga.

«Sõidukijuhtide töö- ja puhekaja nõuete rikkumisega seotud kaebusi lahendatakse üldjuhul ettevõtte külastusega, kuid kontrollimas käiakse ka kaebuseta,» rääkis Miidla-Vanatalu.

Ta kinnitas, et kontrollist üksi ei piisa, sest selleks ajaks on rikkumine paljudel juhtudel juba aset leidnud ja karistamine igaühele ei mõju.

«Oluline on vedude eest vastutavate isikute ja tööandjate ning kindlasti liinile mineva bussijuhi enda südametunnistuse olemasolu,» rõhutas Miidla-Vanatalu. «Üksi lisatasu ei kaalu üles reisijate ning ka bussijuhi enda elu ja tervise.»

Tagasi üles