Üllatavad stressiallikad, millega puutume kokku iga päev

Kerti Kulper
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Mis on sinu jaoks suurem stressiallikas - kas töö kaotamine või kodus valitsev korralagedus? Suur tüli parima sõbrannaga või sõber, kes võib aeg-ajalt su usaldust petta?

Kui valisid segamini kodu ja ebausaldusväärse sõbra, siis võid tõe jälil olla. Enamik meist eirab pisiasju, sest «need on elu osad». Tegelikult võivad need olla aga tõsised stressiallikad, kirjutab Woman's Day.

Osa inimeste jaoks võivad igapäevased pisiasjad pikas perspektiivis olla tervisele kahjulikumad kui mõned suuremad negatiivsed sündmused nagu lähedase surm või autoavarii. Miks see nii on?

Stressihormoonide ainus eesmärk on aidata meil eluohtlikke olukordi üle elada. Tänapäeval tegutsevad paljud inimesed pidevalt stressi all ja sage adrenaliini ning kortisooli vallandumine võivad põhjustada haigusi nagu diabeet, südamehaigused, depressioon ja vähk. Kaudselt võivad need viia ka halbade harjumusteni nagu vähene magamine ja liigne söömine.

Selle asemel, et väikseid stressiallikaid ignoreerida, tegele parem nendega, muuda neid ja liigu edasi rahulikult. Järgnevalt on välja toodud üheksa üllatavat stressorit.

Inimesed, kes ütlevad «jah», kuid mõtlevad «ei»

Sul on sõpru või kolleege, kes su pakkumistele alati jaatavalt vastavad, kuid seejärel saabuvad kohale hilinemisega või tühistavad kohtumise viimasel minutil. Needsamad inimesed võivad teistel kordadel olla aga tõelised peohinged ja vajadusel ka väga usaldusväärsed. Mis on valesti? Sinu kasvav stress! Uuringud on näidanud, et ebaühtlased suhted, kus pole võimalik ennustada, kas igapäevased kohtumised on järjepidevad, võivad negatiivsemalt mõjuda, kui suhe kellegagi, kes sulle teadlikult ei meeldi.

Järgmine kord, kui kutsud kolleegi näiteks kinno, paku talle valikuvõimalus, lisades, et ta võib ka keelduda. Anna talle selgelt teada, millised variandid sulle ei meeldi. Näiteks, kui sind häirib see, kui kaaslane kinno hilineb, siis ütle seda talle.

Ebaviisakad müügiinimesed

Ostad poest paari kingi, kuid müüja on äärmiselt ebameeldiv. Ta ei märka su palvet panna ostutšekk kotti ega vaata sulle kordagi otsa. Inimesed kipuvad selliseid kokkupuuteid võtma isikliku rünnakuna. Sellest tulenevalt tekib aga «kaitse või põgene» reaktsioon ehk me kas suhtume ka müüjasse ebaviisakalt või lahkume poest negatiivse tundega.

Kas keegi teine näeb ka seda segadust?

Uuringud on tõestanud, et mehed ei taju segadust samamoodi nagu naised. Ja lapsed reeglina ei hooli sellest, kui tuba on segamini, seega ainus, kes segadust näeb ja keda see häirib, on pereema. Sul on kaks valikut: koristada segadus üksi või elada kaoses.

Ära lase teistel kõrvalt vaadata, kuidas sa üksi koristad. Tehke perekondlik koosolek ja räägi oma muredest. Tehke näiteks iga päev 5-10 minutit kiiret koristust: lapsed korjaku oma mänguasjad põrandalt ja mees viigu mustad riided pesumasinasse.

«Eestikeelse teeninduse jaoks vajutage number ühte!»

Automaatsed klienditeenindajad... vaid nendele mõtlemine tõstab vererõhku. Ilmselt ei puutu sa nendega iga päev kokku, aga ka perioodilised kokkupuuted on ärritavad. Automaatsõnumite mõte seisneb selles, et firmad saavad raha kokku hoida, kuid reaalsuses juhtub sageli, et kannatamatud kliendid lõpetavad kõne enne, kui õige inimene lõpuks liinile saab.

Kas ma saaksin vaikuses olla?

Igaüks vajab aega, et olla täielikus vaikuses ilma helide ja käsklusteta, sest nii on kõige parem oma akusid laadida. Üksiolemiseks pole vaja tundide kaupa vaikuses istuda, piisab näiteks sellest ajast, kui oled üksi duši all. Vesi on hea helisummuti ning vee hääl ja puudutus nahal mõjuvad teraapiliselt.

Mu abikaasa ajab mind hulluks!

Vastandid pidavat tõmbuma ja paljud meist otsivadki partnerit, kel oleks omadusi, mis meil puuduvad. Kuid eduka suhte võti ei peitu isikuomaduste sobivuses, vaid sarnases suhtumises olulistesse asjadesse. Asjad, mis sind alguses tema poole tõmbasid - ta huumorimeel ja headus - võivad sind ajapikku lausa hulluks ajada, seega on oluline, et teatud põhimõtted oleksid teil samad.

Liiga pikk nimekiri tegemata asjadest

Isegi kui sind ei häiri see, et sa pidevalt millegagi tegelema pead ja sul leidub selleks energiat, on tõeline küsimus see, kas su päevad on niivõrd tegemisi täis, et üks väike segaja võib kogu rutiini häirida ja sind paanikasse ajada? Igaühel on vaja hingamisruumi, et pisiasjad ei hakkaks suuri asju segama.

Mõtle asjadele erinevates kategooriates. Kas su päevaplaanis on tegemisi, mida oleks võimalik tervenisti välja jätta? Näiteks vabatahtliku töö või laste trennid? Vähem tegemisi tähendab rohkem aega hingamiseks.

Kes see on, kes mulle peeglist vastu vaatab?

Kas näed peeglist naist, kelle juuksed on mugavuse mõttes hobusesabas; näol on vähe või üldse mitte meiki ning riided on mugavad, kuid ei too su figuuri esile? Samal ajal on su lastel kogu aeg uued rõivad seljas ning pärast tööd kiirustad koju õhtusööki tegema, et abikaasa saaks jõusaali minna. Peegel tuletab meelde, et kulutad kogu oma aja teiste eest hoolitsemisele, kuid unustad seejuures enda.

Kas keegi kuulab ka mind?

Lapsed võivad sulle detailselt rääkida, mis juhtus eelmisel õhtul «Kättemaksukontoris», kuid nad ei mäleta seda, et käskisid neil õhtul kindlaks kellaajaks koju tulla. Abikaasa läheb poodi piima järele, kuid tuleb tagasi mahlapakiga. Mõtled endamisi, et räägid vist seinaga. Kui tunned, et su lähedased ei pööra sulle tähelepanu, siis see võib olla tõsiseks stressiallikaks.

Kui tunned, et pereliikmed justkui eiraks su palveid, kutsu nad kõik kokku ning ütle, et räägid nüüd järgmised kolm minutit ning vajad nende täielikku tähelepanu. Pea oma sõna, räägi lühidalt ja konkreetselt. Ütle, et kui nemad vajavad sinu tähelepanu, siis sa oled valmis neile seda andma.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles