Jaapan lülitab välja viimase tuumareaktori

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kaitseülikondades Tokyo Elektrienergia kompanii president ja ametnikud kontrollkäigul Fukushima tuumajaamas.
Kaitseülikondades Tokyo Elektrienergia kompanii president ja ametnikud kontrollkäigul Fukushima tuumajaamas. Foto: SCANPIX

Jaapan alustab pühapäeval oma viimase töötava tuumareaktori väljalülitamist ja saab ühiskonnas valitseva umbusu tõttu aatomienergia vastu tuumavabaks riigiks.

Maailma suuruselt kolmas majandusriik jääb aatomienergiata teist korda pärast Fukushima tuumakatastroofi 2011. aasta märtsis.

Peaminister Shinzo Abe on tuumaenergia kasutamist avalikult toetanud, kuid üldsus on selle vastu, sest kardetakse tõsist tuumareostust või Tšernobõli 1986. aasta katastroofi laadset õnnetust.

Energiakompanii Kansai Electric Power peatab järkjärgult oma Oi tuumaelektrijaama 4. reaktori Lääne-Jaapanis Fukui prefektuuris. Töödega alustatakse pühapäeva õhtul, reaktor lõpetab elektri tootmise ja seiskub täielikult esmaspäeva hommikuks, ütlesid kompanii esindajad.

Jaapan oli viimati tuumaenergiata 2012. aasta mais, kui kõik 50 kommertsreaktorit kontrolliks välja lülitati ja elektrijaamad ei saanud neid avalikkuse vastuseisu tõttu uuesti tööle panna. See oli Jaapani jaoks esimene kord rohkem kui 40 aasta jooksul tuumaenergiata läbi ajada.

Siis hakkasid valitsus ja energiakompaniid väljendama muret energianappusest tingitud voolukatkestuste pärast, eriti suuresti tuumaenergiast sõltuvas Lääne-Jaapanis. Kartused osutusid hiljem alusetuks, aga valitsus andis Kansai Electricule loa Oi tuumajaama 3. ja 4. reaktor käima panna.

Reaktorid lülitati sisse 2012. aasta juulis ja hakkasid augustiks täisvõimsusel elektrit tootma.

Enne Fukushima katastroofi kolmandiku elektrienergiast andnud aatomielektrijaamade sulgemisega tekkinud energiatühiku täitmiseks on Jaapan sunnitud kasutusele võtma kallid fossiilkütused. Sellega on tõusnud ka elektri hind.

Viimasel ajal suurendasid elanikkonna vastuseisu tuumaenergiale jätkuvad radioaktiivsed lekked Fukushima elektrijaamast.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles