Eksperdid: Süüria keemiarelvade hävitamine ei ole lihtne

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
ÜRO relvaeksperdid Süürias väidetava keemiarünnaku paigas.
ÜRO relvaeksperdid Süürias väidetava keemiarünnaku paigas. Foto: SCANPIX

USA ja Venemaa eile saavutatud kokkulepet Süüria keemiarelvad hävitada on raske kui mitte võimatu täita, hoiatavad asjatundjad.

Genfi kokkuleppe põhjal peab Süüria andma oma keemiaarsenalist ülevaate nädala jooksul. Rahvusvahelistel relvainspektoritel tuleb alustada Süürias tööd hiljemalt novembris ja eesmärk on sealsed keemiarelvavarud hävitada 2014. aasta keskpaigaks.

Keemiarelvaekspert Jean Pascal Zanders leiab, et USA ja Venemaa kokkuleppes välja töötatud ajakaval ei ole mingit mõtet, sest otsustamine läheb nüüdsest Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) täitevkomiteele.

Haagis asuva OPCW ülesanne on keemiarelvakonventsiooni jõustamine. Süüria soostus sel nädalal 1993. aasta rahvusvahelise keemiarelvakeelu konventsiooniga ühinema, olles üks seitsmest ÜRO liikmesriigist, mis pole seni leppega liitunud.

«Täitevkomiteel on suveräänne otsustusõigus ning USA-l ja Venemaal on kummalgi 41 liikme hulgas üks hääl, nii et ma ei imestaks, kui me ei saavutaks konsensust,» ütles Zanders AFP-le.

«Kõik kahepoolses (Genfi) dokumendis pakutud tähtajad hakkavad jooksma alles siis, kui (täitevkomitee) on otsuse lagetanud,» lisas ta.

Praegu on OPCW täitevkomiteel kavas kolmapäeval kokku tulla, aga ühe lähedalseisva allika sõnul võidakse kohtumine lükata neljapäevale või reedele.

Kui inspektorid on Süüriasse saadetud ja keemiarelvavarud üles leitud, tekib praktiline probleem, kuidas need hävitada, ütles Olivier Lepick Pariisi strateegiliste uuringute fondist.

«Keemiarelvade hävitamiseks tuleb ehitada tehas, mis maksab sadu miljoneid dollareid.»

Iraagis kasutasid relvainspektorid Saddam Husseini massihävitusrelvade kahjutukstegemiseks uuenduslikke, kuid küsitavaid meetodeid, osutas Zanders. Tema sõnul tekib probleem ka keemiarelvade Süüriast väljaviimisega.

«CWC (keemiarelvakonventsioon) ütleb, et keemiarelvi ja nende koostisaineid ei tohi teisaldada ja ühegi riigiga seotud osapool ei tohi neid moel enda valdusesse saada,» seletas ekspert.

Kuna Süüria vaenlane Iisrael on üks vähestest riikidest, kes ei ole keemiarelvakonventsiooni ratifitseerinud ja tal on Süüriaga piir, oleks keemiarelvade Iisraeli toimetamine «ainus võimalus, mida CWC ei keela», tõdes Zanders.

«Aga ma ei tea, kuidas Bibi (Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu) sellele reageeriks.»

Lepick juhtis tähelepanu asjaolule, et USA ja Venemaa ei ole suutnud tänini oma keemiarelvavarusid hävitada, ehkki sellele on alates 1993. aastast kulutatud miljardeid dollareid, mistõttu on väheusutav, et Süüria varud suudetakse 2014. aasta keskpaigaks hävitada.

2014. aasta keskpaik «tundub täiesti fantaasia valda» kuuluv tähtaeg, ütles ta. «Kodusõja tingimustes, ma ei usu, et see teoks saab... Rahuajalgi võtaks Süüria relvavarude hävitamine aastaid.»

Ka endine Iraagi relvainspektor David Kay tunnistas eile CNNile, et «kodusõja kontekst, kus pooled kasutavad märkimisväärset jõudu, teeb asja väga raskeks». Tema sõnul on keeruline ka leida inimesi, kes oleksid valmis sõjatsooni inspekteerima minema.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles