Saksa eurosaadik: Paet? See telefonikõne-mees?

Kadri Veermäe
, välisuudiste toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Europarlamendi väliskomisjoni juht Elmar Brok.
Europarlamendi väliskomisjoni juht Elmar Brok. Foto: AFP/SCANPIX

Möödunud nädalal avalikkuse ette lekkinud välisminister Urmas Paeti ja ELi välispoliitika juhi Catherine Ashtoni vestluses esitatud info oli täiesti väär ja andis venelastele alibeid, leidis Euroopa Parlamendi väliskomisjoni esimees Elmar Brok, Saksa konservatiiv (CDU) ja üks europarlamendi põhilisi Ukraina-eksperte, eile Postimehele antud intervjuus.

Gallup

 

 
Küsitluses on osalenud  inimest

Mis teie arvate Saksa endise kantsleri Gerhard Schröderi  hiljutistest väljaütlemistest, et Ukraina puhul tegi EL sellega vea, et jättis Venemaa kõrvale, assotsiatsioonileping ilma Vene sidumiseta on vale tee?

Ma usun, et Gazpromi tütarettevõtte nõukogu juht ei peaks meile mingit nõu andma. Ukraina saatust ei otsustata Brüsselis, Moskvas või mujal, vaid selle peavad otsustama ukrainlased. Kogu jutt, kuid venelased sellest aru ei saa.

Eesti välisminister Urmas Paet on meedias esile tõstnud ka korruptsioonist läbi imbunud ühiskonda, mille Ukraina peab välja juurima.

Härra Paet? See telefonikõne-mees?

Jah. Mis teie sellest kõnest arvate?

Uskumatu lugu. See lekkimine polnud just väga kasulik. Ja selle sisu oli väär, täiesti vale, ta andis nii venelastele alibeid. Uskumatu. Ma tunnen Paeti küll, ma tea­n paljusid kenasid inimesi, kuid heaks välisministriks pole ma neid kunagi pidanud.

Kuidas teie hinnangul saaks Ukraina ja Venemaa kõnelusteks ühte tuppa?

Seda tuleb venelastelt küsida. Ukrainlased on valmis. Venelased ei taha seda teha, kuna nad tahavad protsessiga edasi minna, ja nad ei taha, et neid nende agressiivse stiili juures segataks.

Mis te vastate kriitikutele, kelle hinnangul on EL jäänud tegemistega hiljaks ja teinud varem liiga vähe?

Aga mida me varem oleks pidanud tegema? Asju tuleb teha samm-sammult, et anda läbirääkimisteks võimalusi. Kõigepealt tuleb üritada kokku saada kontaktgrupp ja püüda läbi rääkida. Kui see meede ei tööta, tuleb meetmeid laiendada. Kuid me tahame sõda vältida, seetõttu tegeleme asjaga samm-sammult.


Intervjuu täisversiooni loe pluss.postimees.ee või tänasest paberlehest

 
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles