Test: kuidas töötab Huawei näputelefon

Hendrik Alla
, Toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Huawei Ascend Mate 7 on kiiresti turge vallutava Hiina tootja lipulaev ja sellel on üks Androidi-maailmas haruldane asi: tõeliselt töötav näpujäljelugeja.

Mate 7 saab lahti lukustada lihtsalt sõrme andurile asetades. Ei pea midagi nühkima ega libistama, nagu Samsungi või HTC puhul. Pane vaid sõrm selleks ette nähtud lohku ja telefon lukustubki lahti. Töötab sama hästi kui iPhone'i puhul. Kohutavalt mugav ja lollikindel ning see on põhiline argument, miks selle telefoni eest 500 eurot välja käia.

Tegemist on paraja labidaga, ekraan tervelt kuus tolli. Meediat tarbida on selle telefoniga muidugi mugav, aga kaasas kanda tülikas. Kujutan ette, et paremini saavad hakkama need, kellel põuetasku või käekott niikuinii kogu aeg kaasas. Teksa- ja T-särgiinimestel pole eriti soojal ajal piisavalt suuri taskuid, kuhu see tahveltelefon pista.

Sõrmejäljelugejast lähemalt: see asub tagaküljel kaamera all, mis on mõistlik. Nii suurt telefoni käes hoides kipub nimetissõrm seda automaatselt tagant toetama. Võtad telefoni kätte ja sõrm libiseb iseenesest lohukeses asuvale andurile ning telefon läheb lukust lahti. Tõhus ja turvaline (niikaua kuni su sõrmed sinu küljes on), ei mingeid salasõnade tippimisi ega kujundite joonistamist. Sõrmejäljelugeja kasutamiseks tuleb see kõigepealt seadetest registreerida. Telefon palub 5-6 korda sõrm eri asendites andurile asetada, et seda igast küljest skaneerida. Ja ongi valmis. Mis eriti tore, tarkvara suudab meelde  jätta kuni viis erinevat kasutajat, kellel kõigile võib erinevaid õigusi anda: millist tarkvara tohib kasutada ja millistes kataloogides sobrada.

Telefoni tagakülg on alumiiniumsulamist, esikülg klaasist ja plastist. Seda viimast pole eriti näha, sest ekraani raam on külgedelt imeõhuke, silma järgi kõvasti õhem, kui näiteks iPhone 6 Plusil. Ekraan ise on küllastunud värvidega ja hea nähtavusega ka nurga alt vaadates. Kahjuks paigutati üks monokõlar korpuse tagaküljele ja seal on seda lihtne peoga kinni katta. Nii ilmselge meediatelefoni DNA oleks mu meelest nõudnud vähemalt kahte stereokõlarit esipaneelil, aga see teeks niigi suure telefoni veel pikemaks.

Katteklaas valmistas väikese pettumuse: pärast testiperioodi lõppu selgus stuudiovalguses, et ekraan oli saanud pisikesi mikrokriime. Telefoni kanti püksitaskus ja käekoti eraldi sahtlis, aga mingite võtmete või müntidega see ei saanud kohtuda. Kriimud pole mitte midagi tõsist, aga nii väikese kasutamise juures häiriv. Fotole need ei jäänudki. Andmetes on küll kirjas, et ekraani katab Corning Gorilla Glass 3. Veider. Hiinas müüdavat Mate7 safiirklaasiga ja keraamilise korpusega erimudelit, aga selle saadavusest Eestis pole midagi teada.
Täpsustus: kontrollimisel selgus, et mikrokriimud olid siiski kaitsekilel, mis oli nii täpselt peale pandud, et seda ei pannud üldse tähele. Seega on süüdistused ekraani kriimustumises alusetud. Autor vabandab oma tähelepanematuse pärast.

Järgmine hea asi on Mate 7 fantastiliselt suure mahtuvusega aku. Keskmise kasutuse korral – kõnesid, veebi, videot ja veidi mängimist, peab vabalt kaks päeva vastu. Tõsine mängur muidugi suudab ka vähem kui päevaga aku läbi luristada. Enamik siiski peaks meeles pidama, millal õieti sai akut laetud ja kas täna äkki peaks saba taha viskama. Lisaks on Huawei sisse ehitanud oma akusäästmistehnoloogia, mis juba pärast pooletunnilist näperdamist hakkas hoiatama: see või teine rakendus tarbib taustal palju energiat, äkki paneme ta kinni? Ühelt poolt hea, aga teiselt poolt võiks telefon sellega ise hakkama saada, ega kasutaja pea tema probleemidega tegelema.

Mate 7 jooksutab Android KitKat 4.4 operatsioonisüsteemi, aga see on nii kõvasti modifitseeritud, et ema ka ära ei tunneks. Nimetavad seda EMUI 3.0. Näiteks klassikalist App drawerit polegi, kõik paigaldatud rakendused sätitakse töölauale ritta. Väga ebamugav ja tülikas, aga kaustadesse korraldamisega saab olukorda mõnevõrra päästa. Karbist võttes toimetab telefon väga kiiresti ja sujuvalt. Aga tõde selgub, nagu Androidi puhul ikka, alles pärast mõnekuulist kasutamist – kas läheb uimaseks või mitte. Hiinlaste arusaam esteetikast on ka põhjamaisest maitsest lõputult erinev. Näiteks vaikimisi teema imiteerib pronksi ja musta nahka ja näeb üsna aurupungilik välja. Puhas kitš. Teemasid saab vahetada, aga ega teised ka paremad pole.

Lisaks on Huawei Androidile selga toppinud veel oma tarkvara, mis üsna kasutu. Näiteks saab kohe esipaneelilt minna maitsetute raamidega kaunistatud peeglifunktsiooni. Telefoni katsetanud naine leidis, et kiireks huulepulgakontrolliks kõlbab küll, aga korraliku meikimist selle abil teha ei saa.

Kaamerad on tippklassi püüdlusi arvestades üsna keskpärased, millestki erilisest siin kirjutada pole. Teevad klõpsu ära ja kiiresti ka veel, kuid värvid kipuvad kahvatuks jääma. Pimedas on pildid üsna mürased ja udused.  

Telefonil on kahe SIM-kaardi võimalus, üks mikro- ja teine nanoSIM. Aga selle nanoSIMi pessa võiob salvestusruumi laiendamiseks pista ka MicroSD kaardi ja kasutada ühe SIMiga. Mu meelest nutikas lahendus. Kaardipesade avamiseks on karbis kaasas eriline ora, aga tavaline kirjaklamber teeb selle töö sama edukalt ära.

Kokkuvõtteks

Kindlasti on inimesi, kes vajavad kuuetollise ekraaniga telefoni ja neile võib seda konkreetset julgelt soovitada. Paljud tootjad on selles mõõdus mudeleid välja lasknud ning see haukab ilmselt seitsmetolliste tahvlite turust suure suutäie. Koostekvaliteet on eeskujulik, telefon kiire ja pikaealise akuga. Arvestades, et teised tootjad küsivad võrreldavate telefonide eest 600-800 eurot, siis on Huawei Ascend Mate 7  500-eurose hinnasildiga hea ost. Arvestades, millise auruga uusi mudeleid välja tuleb, võib selle ostmise lükata uude aastasse ja vaadata, kas saab veelgi odavamalt kätte. Ma isiklikult olen nõus isegi tarkvaraliste veidrustega leppima, kui saaks vaid telefonile selle imelise sõrmejäljelugeja. Aga proovisin tahveltelefoni elu juba siis, kui välja tuli Samsungi esimene Note ja enam üle viietollist ekraani kaasa vedada ei soovi.

Head
Sõrmejäljelugeja!
Metallkorpus ja koostekvaliteet
Kahe SIMi võimalus
Korralik ekraan
Superaku
Võimas protsessor ja suur mälu

Vead
Mäkerdatud Android

Tehnilist
Suurus 157 x 81 x 7.9 mm (vaata, kui õhuke, aga kätte istub hästi)
Ekraan 6 tolli IPS LCD
Resolutsioon  1080x1920 pikselit
Protsessor Quad-core 1.8 GHz Cortex-A15  ja quad-core 1.3 GHz Cortex-A7
Esikaamera 5 megapikselit
Tagakaamera 13 megapikselit
RAM 2 GB
Android 4.4
Salvestusmaht 16GB (laiendatav mälukaardiga)

 
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles