Eesti jätkas IT alal tõusu maailma tipu suunas

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Värske IT-raporti kaas.
Värske IT-raporti kaas. Foto: World Economic Forum.

Maailma Majandusfoorumi (WEF)

värskest edetabelist

selgub, et kõige paremini kasutavad maailmas info- ja kommunikatsioonitehnoloogiat Taani ja Rootsi. Eesti asub värskes pingereas parima Ida-Euroopa riigina 18. kohal, edestades napilt Prantsusmaad ja Saksamaad.


Nagu mullugi, on endiselt maailma kõige võrgustatum majandus Taanis, sellele järgnevad Rootsi, USA ja Singapur. Esikümnesse mahuvad ka teised Põhjamaad - Soome on kuues, Island seitsmes ja Norra kaheksas. Tipus on ka Šveits (5.), Holland (9.) ja Kanada (10.).

Eesti on eelmise aastaga võrreldes tõusnud kahe koha võrra, ka indeks on aastaga pisut tõusnud. Eestiga võrdne indeks on Jaapanil ning veel edestasid meid tänavu Lõuna-Korea, Hongkong, Taiwan, Austraalia, Suurbritannia ja Austria.

Endise idabloki riikidest teisel kohal olev Sloveenia on aga üldtabelis Eestist 13 positsiooni tagapool. Leedu on tabelis 35. ja Läti 48. real, Venemaa alles 74. Kokku on raportis uuritud 134 riigi andmeid, rohkem kui kunagi varem. Pingerea lõppu jäävad peamiselt vaesed Aafrika ja Aasia riigid.

Globaalse infotehnoloogia raportis reastatakse riike nende konkurentsivõime ja arengu järgi digimaailmas. WEF koostab edetabelit juhtiva rahvusvahelise ärikooli INSEAD abil juba seitse aastat. Tänavu asetati eriline rõhk mobiilsuse ja infokommunikatsioonitehnoloogia (ICT) vahelisele suhtele.

Hinnanguid antakse riikidele kümnetes kategooriates, mis on jagatud kolme põhivaldkonda - ICT-keskkond, üleüldine valmisolek uute lahenduste rakendamiseks ning kui tihti neid ka tegelikult iga päev kasutatakse.

Just viimases valdkonnas saavutas Eesti eriti hea tulemuse, olles maailmas 9. kohal. Eesti veelgi erilisemateks tugevusteks on valitsuse online-teenuste kättesaadavus (maailmas esikohal) ja koolide ligipääs internetti (maailmas teisel kohal), samuti IT-alane seadusandlus, aga ka avaliku ja ärisektori IT-kasutus.

Tsiteerides raportit: «Eesti jätkab tõusu edetabeli tipu suunas, tõustes mullusega võrreldes kaks kohta. See tõestab, et väike võib olla ilus, kui õige ICT- ja konkurentsisõbralik poliitika kokku panna visiooniga täielikult võrgustatud ühiskonnast.»

Värske aruanne rõhutab hea põhihariduse, kõrge tehnoloogilise valmiduse ja innovatsiooni olulisust möödapääsmatute mootoritena ülemaailmsest majanduskriisist ülesaamisel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles