Sisuturundus

Kolm suuremat salasigarettidega vahelejäämist 2015. aastal

Salasigaretid kastis.

FOTO: Aldo Luud

Mullu detsembri keskpaigaks oli maksu- ja tolliamet (MTA) avastanud 13,2 miljonit salasigaretti. Kõige suurem kogus ehk 7,7 miljoni salasigaretti leiti märtsikuus Paldiski sadamas Rootsi laevale suunduva veoauto haagisest.

DETSEMBER

MTA tabas seitse arvatavat salakaubavedajat koos 1,2 miljoni salasigaretiga

Maksu- ja tolliameti (MTA) uurijad pidasid 15. detsembril kinni seitse meest, keda kahtlustatakse kokku üle 1,2 miljoni salasigareti riiki toimetamises. Kaks päeva hiljem võttis kohus seitsmest kahtlustatavast kolm vahi alla.

Kahtlustuse järgi toodi salasigaretid Venemaalt, et need edasi arvatavasti Lätti toimetada. Eestisse toimetati salasigaretid Koidula piiripunkti kaudu kahe haagisveokiga. Veokite läbiotsimisel avastati laepeidikutest 648 000 ja 568 000 maksumärkideta salasigaretti «NZ», «Bayron» ja «Kiss».

Kuigi kauba sihtriigiks oli tõenäoliselt Läti, siis siinsele salaturule jäädes oleks riigile jäänud maksudena laekumata ligi 233 000 eurot.

Kätte saadi 1,2 miljonit salasigaretti. Allikas:

FOTO: MTA

SEPTEMBER

MTA pidas kinni kaks meest koos miljoni salasigaretiga

Septembri lõpus pidasid MTA uurimisosakonna töötajad Viljandimaal kinni kaks meest, keda kahtlustatakse 1 006 600 maksumärgita salasigaretiga kauplemises, nende ladustamises ja edasitoimetamises.

Kahtlustuse järgi transportis üks neist, 48-aastane mees salasigarette Viljandi linnast maakonnas asuvasse kõrvalisse kohtumispaika, kus teine, 59-aastane mees laadis need ümber oma sõidukisse. Septembrikuu jooksul anti sel kombel üle kokku 42 kasti ehk 420 000 sigaretti. Mehed peeti kinni vahetult peale seda, kui oli üle antud viis kasti maksumärgistamata sigarette ja saadud nende eest sularahas 2875 eurot.

Peale kahtlustatavate kinnipidamist leiti läbiotsimiste käigus veel 586 600 maksumärkideta sigaretti. Lisaks leiti meeste elukohtade läbiotsimise käigus kokku 15 255 eurot sularaha.

Tubakatoodete käitlemise korra rikkumise tõttu jäi riigil saamata 90 594 eurot aktsiisi.

«Kui ühes kuus tekitatakse riigile selline maksukahju, on see märkimisväärne summa. Salasigarettide müügiga tegelev inimene ei ole nähtamatu ja see tähendab, et inimesed aktsepteerivad seda tegevust vaikides,» ütles MTA uurimisosakonna juhataja Rain Kuus kommentaariks. «Ka kogukonna huvides on, et maksud laekuksid ja inimesed saaksid elada turvalises keskkonnas. Kuritegevuse ees silmade sulgemine sellele kaasa ei aita.»

Foto: MTA

FOTO: Maksu- ja tolliamet

MÄRTS

MTA avastas haagisest 7,7 miljonit salasigaretti

MTA ning politsei- ja piirivalveameti ühisoperatsiooni käigus avastasid tolliametnikud märtsi lõpus Paldiski sadamas Rootsi laevale suunduva veoauto haagisest 7,7 miljonit salasigaretti ja pidasid kahtlustatavana kinni 52-aastase eestlase Nikolai.

Saatedokumentides esitatud andmete kohaselt pidid kaubaks olema plastmassist noad ja kahvlid, kuid haagise kontrollimisel tuvastasid tolliametnikud, et nimetatud kaupa oli haagises vaid kaks esimest alust. Ülejäänud haagis oli täidetud 7 768 000 salasigaretiga «Ducal», millel olid hispaaniakeelsed hoiatussildid.

Kauba sihtriigiks ei olnud Eesti, kuid siinsele salaturule jäädes oleks riigile jäänud maksudena laekumata üle 1,3 miljoni euro.

Nikolaid kahtlustatakse tubakatoodete käitlemise korra rikkumises, mille eest näeb karistusseadustik süüdimõistmise korral karistusena ette rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistuse.

Prokurör Robert Saarekese sõnul registreeritakse igal aastal keskmiselt 30-40 juhtumit, kus tarbijani üritatakse toimetada maksumärgiga märgistamata või mittevastavas müügipakendis olevaid tubakatooteid. «Nii loodetakse illegaalse tulu teenimise eesmärgil seadustest kõrvale hiilida,» selgitas prokurör toona.

Salasigaretid moodustavad hetkel 17,4 protsenti Eesti tubakaturust, selgub turu-uuringu firma Nielsen viimasest nn tühja paki uuringust. Number on langenud võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, kui salasigarettide turuosa oli 20,6 protsenti.

Maksu- ja tolliamet on võtnud selge sihi vähendada salasigarettide turgu 12,5 protsendini kogu Eesti tubakaturust.

Tagasi üles