N, 7.12.2023

Keskerakonda ootab kunagise majamüügi pärast 220 000-eurone nõue

Karin Kangro
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Toomas Huik

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon (ERJK) valmistub tegema Keskerakonnale järjekordset ettekirjutust, leides, et aastate eest annetusena saadud majaosa müügiga partei kunagisele kauaaegsele koostööpartnerile Paavo Pettaile on erakonda varjatult rahastatud, ettekirjutuse kohaselt peab erakond kandma riigieelarvesse 220 000 eurot.

Komisjon asus aastatetagust majamüüki uurima aasta algul, seostades seda võimaliku anonüümse annetuse vastuvõtmise ja erakonna varjatud rahastamisega. Keskerakond sai Tartus asuva majaosa päranduseks 2010. aastal. 2011. aastal müüs erakond selle 250 000 euroga Pettaile, kes omakorda sõlmis eellepingu majaosa edasimüümiseks hinnaga 32 000 eurot.

Müügitehing toimus 2014. aastal Pettai väitel küll 200 000 euroga, kuid talle tehtud maksuotsuse kohtumenetluses leidis ringkonnakohtus eelmise aasta lõpus tõendamist, et 200 000-eurone tehing toimus reaalselt hinnaga 30 000 eurot ning ülejäänud osas oli müügihind fiktiivne.

Järelevalvekomisjonil tekkis seetõttu kahtlus, et tehinguga võis toimuda erakonna varjatud rahastamine 220 000 euro ulatuses, kuna erakonnale maksti umbes 30 000 eurot maksva asja eest kaheksakordset hinda.

Komisjoni istungite protokollidest selgub, et müügitehinguga seotud asjaolude kohta küsis komisjon Keskerakonnalt aasta algul ka selgitusi, kuid erakond keeldus neid partei eelmise esimehe Edgar Savisaare nüüdseks kohtusse jõudnud kriminaalasjale viidates andmast.

Mai keskpaigaks oli komisjon kogunud nii tehingu asjaolude kui rahaallikate kohta piisavalt tõendeid, mis protokolli kohaselt viitavad, et erakond on võtnud vastu suures ulatuses keelatud annetuse. Erakonnale otsustati teha ärakuulamiskiri, millele järgneb tõenäoliselt järgmisel nädalal ettekirjutus.

Ettekirjutuse saamisel vaidlustab Keskerakond selle suure tõenäosusega halduskohtus, kuhu on jõudnud ka parteile tehtud eelmine ettekirjutus. Veebruari keskel tehtud ettekirjutusega nõuab poolteist aastat Keskerakonna sularaha liikumist uurinud komisjon, et erakond kannaks riigieelarvesse paari aasta eest anonüümsete annetustena saanud 110 000 eurot.

Loe ettekirjutusest lähemalt:

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles