Pašinjan: Armeenia pooldab Karabahhi konflikti rahumeelset lahendamist

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Nikol Pašinjan (keskel) rahvaüritusel osalemas.

FOTO: GLEB GARANICH / REUTERS

Armeenia peaminister Nikol Pašinjan kinnitas kolmapäeval valmisolekut Mägi-Karabahhi konflikti rahumeelseks lahendamiseks.

«Kohtumisel OSCE Minski grupi kaaseesistujatega ja OSCE tegeveesistuja esindajaga kinnitas Pašinjan valmisolekut jätkata jõupingutusi konflikti rahumeelse lahendamise poole läbirääkimiste teel kaasesimeestega,» vahendas Armeenia valitsus pressiteenistus peaministri sõnu.

Mägi-Karabahh on enamasti armeenlastega asustatud endine Aserbaidžaani autonoomne oblast, mille staatuse üle puhkes 1980. aastate lõpus relvastatud konflikt aserite ja armeenlaste vahel. Lahingutes hukkus hinnanguliselt 30 000 inimest ja ala läks Armeenia ja kohalike separatistide kontrolli alla.Aserbaidžaan ja Karabahhi separatistid pole pärast 1994. aasta relvarahulepet kunagi rahulepet sõlminud ning piiriülesed tulevahetused on sagedased.

2016. aasta aprillis leidis aset viimase 20 aasta tõsiseim vägivallapuhang, mis nõudis üle 100 inimelu, mille käigus kasutati raskerelvastust ning mille tulemusena suutsid Aserbaidžaani väed hõivata mõned Armeenia ja selle toetatud separatistide käes olevad alad.

Olukorra lahendamist on siiani üritanud edutult vahendada OSCE Minski rühm, kuhu kuuluvad Aserbaidžaan, Armeenia, Valgevene, Saksamaa, Itaalia, Rootsi, Soome ja Türgi ning kaaseesistujateks on Venemaa, USA ja Prantsusmaa.

Tagasi üles