Kui kaunilt märgiline on, et riigikogu võttis oma suvevaheaja-eelsel viimasel tööpäeval vastu valitsuse esimese – ja võib-olla ka ainsa – valimislubaduse baasil valminud seaduse. Alkoholiaktsiis langeb 25 protsenti. Nädalasse mahtus aga veel mitu kisklemist, mis rahvakeeles öeldes «ajavad ikka jooma küll».
TÖÖÕNNETUS RIIGIKOGUS
Ka riigikogu viimaseks päevaks jagus lustakat võimuvõitlust. Riigikogus loodi äsja mitu probleemkomisjoni, üks neist eesti keele õppe arengu probleemkomisjon. Sellele juhi valimisega läks aga koalitsioonil rappa kõik, mis võimalik.
Mis juhtus? Juhiks pidi saama keskerakondlane Mihhail Stalnuhhin, kes on ka selle komisjoni loomise algataja. Aga ei saanud. Häältega 3:2 valiti esimeheks opositsioonilise Reformierakonna liige Eerik-Niiles Kross. Kuna koalitsioon on selles komisjonis ülekaalus, vedas keegi alt. Mulle on öeldud, et Stalnuhhin on sellise asjade käigu peale pahane. Tähendab ju komisjoni juhi koht korralikku palgalisa.
Kes tegi? Mihhail Lotman Isamaast tegi, ütlevad allikad mulle. Kuna hääletus oli salajane, ei tea seda ametlikult keegi, aga vastuse annab see, mis edasi toimus. Nimelt otsustas riigikogu juhatus kibekähku Isamaa palvel, et Lotman lahkub eesti keele komisjonist ja asemele läheb Priit Sibul. See viitab selgelt, keda altvedamises kahtlustatakse.
Miks? Lotman on mitu korda välja näidanud, et ei ole EKREga koalitsiooni suhtes kuigi hästi meelestatud. Nüüd tegi ta seda ilmselt jälle.
Mis edasi? Kui Kross nõustub tegema homme erakorralise komisjoni istungi, astub aseesimeheks saanud Stalnuhhin tagasi, sellega lõpevad ka esimehe volitused ja mõlemad valitakse uuesti. Seekord siis juba «õigesti».
Mida see kõik näitab? Riigikogus mitte kuigi suure enamusega koalitsioonis on mitmeid mõrasid, mis on avaldunud juba korduvalt. Kuigi mingit lagunemist see ei tähenda, on see valitsusele siiski ebameeldiv.
LIPUD POOLDE MASTI
Totter jant Euroopa Liidu lippude presenteerimise üle riigikogu valges saalis kulmineerus kolmapäeval pika arutelu ja hääletusega, kas lipud võivad saalis olla või mitte. Eesti elu kõige olulisemate asjade üle otsustav rahvaesindajate kogu leidis ühehäälelise ülekaaluga, et need lipud seal olla ei või.
Kellele need lipud jalgu jäid? Nimeliselt neile: Höövelson, Jürgenson, Kallo, Karilaid, Korb, Kravtšenko, Loone, Malleus, Mölder, Rahnel, Sarapuu, Savisaar, Stalnuhhin (kõik Keskerakonnast), Aart, Breivel, Espenberg, Helme, Kaalep, Kala, Kaskpeit, Kunnas, Laneman, Poolamets, Puustusmaa, Põlluaas, Reitelmann, Rimmel, Suurkask, Valge (kõik EKREst), Hepner, Kokk, Kruusimäe, Ladõnskaja-Kubits, Saaremäe, Seeder, Sester, Sibul, Tamm (kõik Isamaast), Grünthal (fraktsioonitu).
Miks? Ei tea, aga kui leidsite nimekirjast end esindava saadiku, on teil võimalus seda talt endalt küsida. Küsimus võiks kõlada umbes nii: «Miks otsustasite, et ELi lippe ei toodaks riigikogu valgesse saali tagasi?» Kui vastus ei alga «otsustasin nii, sest...», siis korrake küsimust.
Mis edasi? Tuleb sisse võtta alandav mainekahju ja nentida, et enamikus kogenud fraktsioonijuhtidel on vaja suvel korraldada oma rühmadele mitu õppelaagrit, kuidas tuleks korralikult asju teha.

TÜLIPROKURÖR
Keskerakonna-Isamaa-EKRE valitsuse esimene tähtis personaliotsus on peaprokuröri ametisse nimetamine. Isamaa ja Keskerakond pooldavad, et selles ametis jätkab Lavly Perling, EKRE tahaks kedagi teist. Või oleks õigem öelda, et Perlingut nad kindlasti ei taha.