Tuli jõudis vaatamata tormistele tuultele Naissaarele
2 päeva pärast jõuab peotuli Kalevi staadioni tantsumurule

FOTO: Rene Mitt / Nikon

Eile õhtuks Kuusalu kirikusse külaelanikke soojendama jäänud peotuli jätkas täna hommikul teekonda Harjumaal rongkäiguga Kuusalu Laulupeo kuusikusse, õhtuks jõuab tuli Naissaarele Lõunaküla sadamasse Nargenfestivalile. Homme jätkab tuli laulupeo avakontserdi «Õpetaja» radadel, külastades erinevaid koole, kus on hariduse saanud paljud Eesti laulupeodirigendid.

Laulupeo kuusikus avati laulupeo 150 aasta juubelile pühendatud laulupeo mälestusmärk ning lisaks laulupeo 100. aastapäevaks istutatud kuusikule pandi mulda ka üks kuusk ja tamm. Istutamise ajal lauldi üheskoos laulu «Kes selle tamme istutas», et puud igavesti kestaks. Tule auks esines Kuusalu meeskoor ja poistekoor.

Kolga mõisas, mis on Baltikumi üks suurimaid, tervitati tuld Kolga muuseumi näitusega «Laulupeo 100 meened», kus eksponeeriti laulu- ja tantsupeo meeneid läbi aegade. Peotulest jagati tulekiiri tantsujuhile Maie Oravale, vendade Arno ja Hugo Lepnurme sünnikoju ning Hara külla. Tule auks esines ansambel Punase Lauliku Klubi.

Kiiu mõisas toimus tantsutervitus Kuusalu valla tantsurühmadelt ning esinesid vanaemade tantsurühm «Tiiud». Valklas peeti Valkla kivi ehk Vabadussõjas punaarmee tagandamise piiri tähistavas mälestuspaigas tuletseremooniat. Tuld tervitasid Valkla kaitseliit ja vabatahtlikud päästjad. 

Seejärel anti tuli üle hoida Jõelähtme vallale, kus Kaberneeme keskuses esinesid vabatahtlike päästjate tantsurühm ja Jõelähtme rahvakultuuri kollektiivid, lisaks laulis muusik Marek Sadam. Kaberneeme sadamas anti tuli üle Viimsi vallale, kust tuli liikus edasi Prangli saarele.

Õhtuks jõudis tuli tuulise ilma ja lainetega Naissaarele, kust sõitis edasi 1930. aasta reisirongiga Lõunaküla sadamasse. Seal võtsid tule vastu dirigendid Tõnu Kaljuste ja Rasmus Puur koos Viimsi vallavanema Laine Randjärvega. Õhtu lõpuks jõudis tuli Omari küüni, kus algas kell 20 kontsert «Laulupeo pärlid» dirigent Rasmus Puuri juhatamisel. 

Kõlavad keelpilliorkestri seaded tuttavatest koorilauludest, mida tunneme hästi just laulupidudelt. Kavas on nii klassikud, näiteks Miina Härma, Mart Saar, Aleksander Läte, kuid samuti ka kaasaja heliloojad – Ester Mägi ning Tõnu Kõrvits.

Dirigent Rasmus Puuri sõnul tuleb kontserdil esitusele just see muusika, mida tunneme hästi laulupidudelt. «Kui tavaliselt oleme harjunud neid laule kuulama tähelepanuga tekstidel, siis sel korral pöörame oma pilgud ja kõrvad ainult muusikale. Nii võivad ammutuntud laulud meid juubelilaulupeo eel ootamatult ning värskelt taasüllatada,» rääkis Puur. 

Kell 21.00 viiakse tuli Naissaare kirikusse, tuld kannavad Tõnu Kaljuste ja Rasmus Puur. Tule võtab vastu Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja Patrik Göransson. Homme jätkab tuli teekonda laulupeo esimese kontserdi «Õpetajale» pühendatud radadel, läbides erinevaid Harjumaa koole, kus on oma haridusteed alustanud mitmed laulupeodirigendid. Nii rändab juubelituli koos laulu ja pillimänguga Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse, Tallinna Ülikooli, Tallinna Muusikakeskkooli ja Georg Otsa nimelisse Tallinna muusikakooli. Tuli jõuab 4. juulil Kalevi staadioni tantsumurule, kus algab XX tantsupeo «Minu arm» esimene etendus.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles