Putin ja Modi lubasid hoogustada sõjalisi ja majandussidemeid

Vene president Vladimir Putin ja India peaminister Narendra Modi Vladivostoki lähedal Zvezda laevatehast külastamas. FOTO: AFP / Scanpix

Vene president Vladimir Putin ja India peaminister Narendra Modi lubasid täna Vladivostokis kohtudes hoogustada sõjalisi ja majandussidemeid. 

Kohtumine peeti Ida Majandusfoorumi kõrvalt, mida Venemaa on võõrustanud Vladivostokis alates 2015. aastast oma partnerluste tugevdamiseks Aasia riikidega pärast seda, kui Lääs 2014. aastal Moskvale Ukraina-vastase agressiooni eest majandussanktsioonid kehtestas. 

«Olen oma lähedasele sõbrale Vladimir Putinile selle võimaluse eest väga tänulik,» lausus Modi pärast kõnelusi pressikonverentsil. «Me oleme jõudnud koostöös uuele tasemele,» sõnas peaminister ja lisas, et arutas Putiniga «seninägematuid» vastastikuseid investeeringuid nafta- ja gaasitööstustesse. 

Kahe liidri ühisavalduses kutsuti koostööle sõjalis-tehnilises sfääris võimalusega asutada ühisettevõtteid Indias tsiviillennukite väljaarendamiseks ja tootmiseks. 

Selles kutsuti ka reformima ÜRO Julgeolekunõukogu viisil, mis peegeldaks mitmepooluselise maailma «globaalseid realiteete». 

Vene president ülistas «head sõpra härra Modit» ja ütles, et India on Moskva «strateegiline partner». 

«Erilist tähelepanu pöörati kaubandus- ja majanduskoostööle,» sõnas Putin pressikonverentsil. 

Vene riigipea sõnul valmistavad Venemaa ja India ette 2020. aastal algava uue kümnendi relvastuskoostööprogrammi. 

«Venemaa ja India teevad tihedat relvastuskoostööd, relvastuskoostööprogrammi kuni 2020. aastani täidetakse edukalt. Töötatakse välja selle uut redaktsiooni järgmiseks kümneks aastaks,» sõnas ta. 

Putin rõhutas, et Venemaa «mitte üksi ei tarni Indiale relvi, vaid on käivitanud India partneritega uusimate relvade tootmise, näiteks uute Kalašnikovi sarja tulirelvade, helikopterite Ka-226T, ja ründeraketisüsteemide väljalaske».

Hindame saavutatud relvastuskoostöö taset ja oleme valmis seda edasi arendama, ütles Vene president. 

Ta meenutas, et paljud India sõjalaevad on ehitatud Venemaal, sh ka lennukikandja. «Külastasime härra Modiga laevaehituskompleksi Zvezda, kus omal ajal moderniseeriti Indiale müüdud tuumaallveelaev Chakra ning valmistati ette India meeskond.» 

Enne läbirääkimisi käisid Modi ja Putin Vene mereväe patrull-laevaga Zvezda laevatehases, mis asub Vladivostokist umbes 40 kilomeetri kaugusel teisel pool lahte. Zvezda teenindab nii Vene mereväge kui ka avamere naftatööstust. 

«Kuna India ja Venemaa vahel puuduvad poliitilised erimeelsused, keskendub kahe strateegilise partneri arutelu majandusteemadele,» ütles Maailmamajanduse ja Rahvusvaheliste Suhete Instituudi analüütik Aleksei Kuprijanov. 

Kuprijanov ütles AFP-le, et Venemaa on väga huvitatud Hiina kõrval teiste investorite toomisest oma Kaug-Ida aladele, mistõttu allkirjastavad president ja peaminister tõenäoliselt kokkuleppeid «seoses India investeeringute ja kohalolekuga Kaug-Idas». 

Kaks meest on tundnud teineteist alates 2001. aastast ja Modi märkis usutluses Vene Kremli-meelsele ajalehele Rossiiskaja Gazeta, et tal on Putiniga erisuhe. 

«Meie suhtel on eriline keemia ja sundimatus,» lausus India peaminister ajalehele. «Iga kohtumisega president Putiniga saame lähedasemaks ja meie suhe areneb.» 

Modi tõi välja fakti, et vastastikused sidemed laienevad ka loodusesse, sest «Siberi kured lendavad igal aastal minu koduosariiki Gujarati». India valitsusjuht ütles ka, et kavatseb arutada suurtesse kaslastesse kiindunud Putiniga tiigripopulatsioonide säilitamist. 

Venemaa ja India kuuluvad koos Brasiilia, Hiina ja Lõuna-Aafrika Vabariigiga riikiderühma BRICS ja Kremli välisnõuniku Juri Ušakovi sõnul on Modi ja Putini kohtumise päevakorras vastastikuste investeeringute suurendamine ja energiakoostöö. 

Kahe riigi kaubavahetuse maht oli 2018. aastal 11 miljardit USA dollarit. 

Moskva ja Delhi otsivad «võimalusi uurida üheskoos süsivesinikke Arktika mandrilaval ja Vene Kaug-Idas», lausus Ušakov. 

2015. aastal sõlmisid Venemaa ja India miljardi dollari väärtuses kokkuleppe valmistada üheskoos Vene sõjaväekoptereid Ka-226 osana India algatusest «Make in India», mille eesmärk on julgustada välisfirmasid oma tooteid Indias valmistama. 

Selle kokkuleppe elluviimist on aga korduvalt edasi lükatud. Vene relvakontsern Rostehh loodab saada tippkohtumiselt projektile uut tõuget. 

India on üks maailma suurimaid relvaimportijaid ning riik otsib võimalusi oma relvajõude moderniseerida. Märtsis asutasid Venemaa ja India ühisettevõtte automaatide AK-203 ühistootmiseks. 

Delhi ostis eelmisel aastal USA sanktsiooniähvarduse kiuste Vene õhutõrjesüsteemid S-400, mis peaksid Indiasse jõudma 2023. aastaks. 

Eelmisel nädalal kohtus Modi Prantsusmaal USA presidendi Donald Trumpiga. 

Kolmepäevasele Ida Majandusfoorumile oodatakse ka Jaapani peaministrit Shinzo Abet ja Mongoolia presidenti Khaltmaagiin Battulgat. 

Tagasi üles
Back