Komisjon peab vajalikuks laiendada poliitiliste nõunike mõistet

BNS
Copy
Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni erakorralisel istungil kuulati peaminister Jüri Ratase ja riigisekretär Taimar Peterkopi Mart Järvikuga toimunu kohta.
Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni erakorralisel istungil kuulati peaminister Jüri Ratase ja riigisekretär Taimar Peterkopi Mart Järvikuga toimunu kohta. Foto: Mihkel Maripuu

Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon peab vajalikuks laiendada poliitiliste nõunike mõistet.

Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon tegi esmaspäevasel istungil kokkuvõtteid sügisistungjärgul toimunud kuulamistest ja leidis, et GRECO soovitused kõrgemate ametiisikute poliitiliste nõunike kohta on igati asjakohased ja nende rakendamisega tuleb järjekindlalt tegeleda.

«Korruptsioonivastane erikomisjon on nende soovituste järjekindlaks rakendamiseks valmis koostööks ja toetab erinevate asutuste ja organisatsioonide tööd sel teemal,» ütles komisjoni esimees Katri Raik. Ta lisas, et komisjon peab vajalikuks laiendada poliitiliste nõunike mõistet. 

Komisjoni aseesimehe Marek Jürgensoni sõnul on läbipaistvus ja selgus kõrgemate ametiisikute puhul loomulik. «Seda on lihtsam tagada ja järgida, kui reeglid on kõigile üheselt selged,» ütles Jürgenson.

Euroopa Nõukogu juures asuv korruptsioonivastane riikide ühendus GRECO andis oma V hindamisvoorus seitse soovitust kõrgete ametiisikute ja poliitiliste nõunike kohta.

GRECO märkis, et poliitiliste nõunike sobivust tuleb hinnata värbamisel enne ametikohale asumist, lähtudes aususe ja eetika kriteeriumidest. Samuti soovitati laiendada riskianalüüside skoopi, et tuvastada kõrgete ametiisikute korruptsiooni põhjustavad tegurid.

Samuti soovitas GRECO vastu võtta kõrgete ametiisikutele huvide konflikti teemalised käitumisjuhised, mis kataksid teemasid alates kingitustest ja kõrvaltegevustest ning lõpetades konfidentsiaalse info käsitlemine ja töökoha vahetusega seotud piirangutega.

Tagasi üles