Videod Helme palub Soome peaministrilt vabandust Ratase suu kaudu (33)

Anna Ploompuu
, reporter
Copy

Siseminister ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme palus täna Soome peaministrilt vabandust oma eilse väljaütlemise pärast. Küll aga ei palunud Helme vabandust otse Soome peaministrilt Sanna Marinilt, vaid Helme vabandussõnad edastab talle peaminister Jüri Ratas.

Helme ütles, et tema laused ei olnud mitte alandavad, vaid tunnustavad. «Seda saab tõlgendada kui tunnustust, et madalalt sotsiaalselt tasandilt on võimalik töötada end üles tipp-poliitikasse,» ütles Helme. «Kui keegi on seda valesti mõistnud tänu Eesti ajakirjanduse rõhuasetustele, siis tõepoolest ma tahan öelda, et ma palun Soome peaministrilt vabandust, kui see valestimõistmine on võimendunud ka Soomes.»

Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratas ütles ajakirjanikele, et ta räägib täna Soome peaministri Sanna Mariniga ning edastab talle Helme vabandussõnad. «Kindlast see reaktsioon, mis selles raadios tuli, mida mina lugesin – ma ei saa kuidagi öelda, et see on tunnustus,» lisas Ratas. 

«Mina püüan ikkagi seda valitsust hoida ja et see valitsus saaks edasi töötada,» kinnitas peaminister. 

Isamaa juhi Helir-Valdor Seederi sõnul iseloomustab Helme öeldu Eesti poliitilist kultuuri laiemalt. Paraku negatiivses võtmes. «See on laiema poliitilise kultuuri küsimus, millele peame tõsiselt silma vaatama.» Põhjuseid, miks Isamaa on jätkuvalt selles valitsuses ja tolereerib sellist poliitilist kultuuri, on Seedri sõnul mitmeid. «Mina ei näe paremat valikut, kultuursemat valikut.» Teine oluline põhjus on mitmed plaanid, mis tahetakse läbi viia – näiteks Isamaa üks peamisi valimislubadusi pensionireform. «See valitsus on töine iseenesest. See, mis meil on koalitsioonilepingus kirja pandud, see on oluline Eestile, minu arvates on see hästi oluline ellu viia ja seda saab viia praeguse koalitsiooniga,» põhjendas Seeder.  

Siseminister Helme pani pühapäevases raadiosaates kahtluse alla Soome peaministri Sanna Marini ja uue valitsuse pädevuse täitevvõimu tööga toime tulla: «Ja ma tuletaksin meelde ikkagi [Nõukogude Venemaa esimese juhi] Vladimir Uljanov-Lenini ütlust, et igast köögitüdrukust võib saada minister, või kuidas ta ütles. Nüüd me siis näeme, kuidas ühest müüjatüdrukust on saanud peaminister ja kuidas seal mõnestki teisest tänavaaktivistist ja harimatust inimesest on saanud samuti valitsuse liige.»

Samuti kahtles Eesti siseminister, kas Soome uus valitsus suudab ikka seista oma riigi huvide eest.

Helme väljaöeldut on kritiseerinud mitmed koalitsioonikaaslased. Keskerakondlane Enn Eesmaa sõnul oli Helme kommentaar kohatu. «Mida selline tüüp teeb riigi valitsuses, on omaette küsimus, aga seal ta on, ja ainus, millega annab ennast lohutada, on see, et iga õukonna juures peab olema oma narr,» kirjutas keskerakondlane Yana Toom sotsiaalmeedias. Isamaa liige, välisminister Urmas Reinsalu tõdes kommentaaris, et Helme sõnavõtud Soome valitsuse ja peaministri kohta oleksid võinud olemata jääda. Peaminister Jüri Ratas teatas aga, et ootab kõigilt valitsuse liikmetelt austavat koostööd Soome ametikaaslastega. 

Põhjanaabrite valitsus vahetus, kuna vaid pool aastat ametis olnud Antti Rinne astus postitöötajate streigiga seotud põhjustel tagasi, olles kaotanud valitsuspartnerite usalduse. Ent valitsuskoalitsiooni koosseis ei muutu – sinna kuuluvad endiselt sotsiaaldemokraadid (SDP), Keskerakond, Roheline Liit, Vasakliit ja Soome Rootsi Rahvapartei (RKP). Marin oli eelmises valitsuses transpordi- ja kommunikatsiooniminister.

Tagasi üles