N, 2.02.2023

Eesti 200 viib koolide iseseisvuse poolt antud üle 1000 allkirja riigikokku

BNS
Eesti 200 viib koolide iseseisvuse poolt antud üle 1000 allkirja riigikokku
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 8
Allkirjade kogumine. Pilt on illustreeriv.
Allkirjade kogumine. Pilt on illustreeriv. Foto: Erik Tikan

Erakond Eesti 200 annab esmaspäeval riigikogu esimehele Henn Põlluaasale üle rahva algatatud ettepaneku, mis seadusena jõustudes annab koolide hoolekogudele oluliselt suurema õiguse otsustada kooli puudutavate suurte küsimuste, eelkõige kooli juhi tööle võtmise ja vallandamise üle.

Mitmed viimase aja juhtumid erinevates Eestimaa koolides, kus kohalik omavalitsus, kool ja kogukond on sattunud teravasse vastasseisu viitab Eesti 200 hinnangul vajadusele, et kogukonnal peab olema senisest oluliselt suurem õigus koolielu puudutavates küsimustes kaasa rääkida – tegemist ei ole enam üksikute juhtumitega, vaid süsteemi probleemiga. Seetõttu algatas Eesti 200 rahvaalgatuse, millega tehakse riigikogule ettepanek vajalikuks seadusemuudatuseks. 

Rahvaalgatuse ühe eestvedaja Lauri Hussari hinnangul on kogukonnad muutunud üha teadlikumaks, lapsevanemad ja õpilased kooli juhtimise küsimustes informeeritumaks ning nõuavad enda kaasamist ega ole nõus koolipidaja ebakompetentsust otsuste tegemisel taluma.

«Me näeme, et kohaliku elu korraldamisel muutub kaasav demokraatia järjest olulisemaks ning seetõttu peab ka seadusandlus suutma sellega sammu pidada. Muidu on konfliktid vältimatud,» ütles Hussar.

«Täna on demokraatia Eesti koolides teoreetiline õppeaine, mistõttu peavad tööandjad hakkama koolist tulnud noortele õpetama nii koostöö kui ka otsustamise ja vastutamise aluspõhimõtteid. Olles 20 aasta jooksul külastanud enam kui 500 kooli, on Eesti Lastevanemate Liit veendunud, et kooli kogukondlik ehk jagatud juhtimine on Eestimaal võimalik ja ka väga vajalik, et vähendada praegu ainuisikuliselt koolijuhi õlgadele jäävat vastutuse koormat,» selgitas Eesti Lastvanemate Liidu juhatuse esimees Aivar Haller lastevanemate toetust seadusemuudatusele.

Eesti 200 loodab, et rahvaalgatusega tõstatub laiema aruteluteemana küsimus koolipidaja kompetentsidest kaasaegse haridusasutuse pidamisel, aga ka selle üle, milline on professionaalne koolijuht ja mille järgi me hindame koole ning koolijuhtide tööd. Erakonna esimehe Kristina Kallase sõnul kasvab hariduslik ebavõrdsus jätkuvalt ja näha on mustrit nende koolipidajate vahel, kes on seadnud haridusse investeerimise endale prioriteediks, ning nende vahel, kes üksnes täidavad seadusest tulenevaid miinimumnõudeid.

«Me oleme saanud kümneid toetusavaldusi kooliperedelt ja hariduse edendamisega tegelevatelt organisatsioonidelt. Ma usun ja loodan, et riigikogus on piisavalt poliitilist tahet tegeleda põhjalikult selle Eesti koolielu ja hariduse arengut pärssiva probleemi lahendamisega,» märkis Kallas.

Eesti 200 esindajad koos Eesti Lastevanemate Liidu juhatuse esimehe Aivar Halleriga ja Noor Eesti 200 esindajatega annavad rahvaalgatusena kogutud 1011 allkirja riigikogu esimehele Henn Põlluaasale üle esmaspäeval kell 12. 

Märksõnad
Tagasi üles