R, 9.12.2022

Sester tahab Kravtšenkot parlamendi­rühma juhi kohalt lahti kangutada

Jufereva-Skuratovski: juhi seisukohal on rohkem mõju
Anna Ploompuu
, reporter
Sester tahab Kravtšenkot parlamendi­rühma juhi kohalt lahti kangutada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Riigikogu arutas teisipäeval olukorda Valgevenes, paremal üleval Igor Kravtšenko..
Riigikogu arutas teisipäeval olukorda Valgevenes, paremal üleval Igor Kravtšenko.. Foto: Mihkel Maripuu

Riigikogu liige, Eesti-Valgevene parlamendirühma asejuht Sven Sester (Isamaa) leiab, et tema koalitsioonikaaslane, parlamendirühma juht Igor Kravtšenko (Keskerakond) peaks pärast teisipäevast riigikogu hääletust sõprusrühma juhi kohalt tagasi astuma.

Nimelt jättis Kravtšenko siis erakorralisel istungil kohalviibijatest ainsana Valgevene demokraatiale toetust avaldamata. Seda tegid aga 92 riigikogu saadikut, mis näitab parlamendi harva esinevat üksmeelt.

Ka oli Kravtšenko peamiselt keskerakondlastest koosneva Eesti-Valgevene parlamendirühmast ainus, kes avaldust ei toetanud. «Ma arvan, et valgevenelased otsustagu oma elu üle ise,» ütles ta Kanal 2 «Reporterile». Poliitik lisas, et ei toeta praegu riigi eesotsas seisva Aljaksandr Lukašenka režiimi, kuid sõnas, et teiste riigi asjadesse ei peaks praegu sekkuma.

Teistmoodi väärtused

«Me oleme avaldanud toetust demokraatiale Valgevenes ning mõistnud hukka valimistulemuste võltsimise ja repressioonid meeleavaldajate vastu. Kui parlamendirühma esimees neid põhimõtteid ei jaga, siis oleks õiglane, kui ta sellelt kohalt tagasi astuks,» teatas Sester eile.

Sesteri arvates võiks parlamendirühm hääletada Kravtšenko juhina jätkamise üle sügisel. «Kõige parem oleks, kui sõprusrühma juht ise arvaks samamoodi, et praegusel hetkel ta ei esinda tegelikult riigi seisukohta ja sellest tulenevalt oleks parim lahendus, kui ta ise tagasi astuks. Kui ta sellest huvitatud ei ole, siis kindlasti peaks sõprusrühm kujundama oma arvamuse,» selgitas Isamaa poliitik.

Ma arvan, et valgevenelased otsustagu oma elu üle ise.

Riigikogu Eesti-Valgevene parlamendirühma juht Igor Kravtšenko (Keskerakond)

Ehkki Sesteri sõnul ei pruugi Kravtšenko otsusel parlamendi valdava üksmeele taustal tervikuna olla suur kaal, võib määravaks saada parlamendirühma roll ja initsiatiiv näiteks siia lähetatud Valgevene suursaadikuga suheldes.

«Kui esimees näeb protsesse teistmoodi või väärtushinnangud on teistsugused, siis see võib suhtluses teise riigiga parlamendi tasandil saada ühel hetkel probleemiks. Ei pruugi, aga võib saada. Ja ma kindlasti näen siin pigem sellel tasandil juba probleemi,» lisas Sester.

Juhi sõna loeb  

Eesti-Valgevene parlamendirühma liige Maria Jufereva-Skuratovski (Keskerakond) märkis, et Kravtšenko väljendatud seisukohad ei samastu Eesti ametliku positsiooniga ning antud juhul peab tema erakonnakaaslane kaaluma oma jätkamist parlamendirühma juhi ametis.

«Kravtšenkol on õigus oma arvamusele, ta ei väljendanud seda kogu parlamendigrupi poolt. Aga kuna ta on Eesti-Valgevene parlamendirühma juht tema, on tema seisukohtadel antud teemal rohkem mõju kui igal teisel riigikogu liikmel,» arvas Jufereva-Skuratovski. 

Eesti-Valgevene parlamendirühm

Juht Igor Kravtšenko (Keskerakond), asejuht Sven Sester (Isamaa), Dmitri Dmitrijev (Keskerakond), Maria Jufereva-Skuratovski (Keskerakond), Mihhail Korb (Keskerakond), Siret Kotka (Keskerakond), Kalvi Kõva (SDE), Aadu Must (Keskerakond), Tõnis Mölder (Keskerakond), Paul Puustusmaa (EKRE). 

«Iga parlamendirühm on valinud juhi ja kui teema peaks päevakorda tekkima, saab seda arutada,» kommenteeris Eesti-Valgevene parlamendirühma liige Tõnis Mölder (Keskerakond). Samas toonitas ta, et iga parlamendiliige on oma otsustes vaba. «See, et parlament toetas [Valgevene demokraatiat toetavat avaldust] ning andis signaali Euroopale ja Valgevenele, on kõige olulisem punkt eilses (üleeilses – toim) arutelus,» lisas Mölder.

Parlamendirühma liige Aadu Must (Keskerakond) märkis, et soovib sel teemal Kravtšenkoga vestelda.

Idasuunalistes rühmades

Eelmisse riigikogu koosseisu asendusliikmena pääsenud Kravtšenko jättis 2018. aasta detsembris hääletamata ka riigikogu Ukraina suveräänsuse toetamise avalduse poolt. Meest ennast kommentaariks tabada ei õnnestunud.

Lisaks Eesti-Valgevene parlamendirühmale juhib Kravtšenko ka Eesti-Türkmenistani parlamendirühma ning kuulub veel näiteks Eesti-Armeenia, Eesti-Kasahstani, Eesti-Sloveenia, Eesti-Venemaa ja Eesti-Aserbaidžaani parlamendirühma.

Parlamendirühmad aitavad riigikogu liikmetel suhelda teiste riikide parlamentidega, viia ellu välispoliitikat ja tutvustada meie riiki mujal maailmas.

Riigikogus on praegu 66 parlamendirühma.

Hoiab madalat profiili

Riigikogulasena on Kravtšenko uudiskünnist ületanud peamiselt loodud parlamendirühmade loetelus. Kravtšenko pääses mullu aprillis alustanud riigikogu koosseisu asendusmandaadiga, kui Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats loobus kohast Toompeal.

Eelmises riigikogu koosseisus oli Kravtšenko vähim meediakajastust pälvinud parlamendisaadik. «Ma ei taha oma tagasihoidlikule persoonile eriti tähelepanu. Püüdsin hoida nii madalat profiili, kui andis,» on ta varem Postimehele öelnud.

 
Märksõnad
Tagasi üles