Kanada uuring: kolhitsiin on tõhus Covid-19 ravim

Koroonatest. Pilt on illustratiivne. FOTO: Kristjan Teedema/Postimees Grupp

Suure kliinilise katse tulemusel selgus, et podagravastane ravim kolhitsiin on koroonaviiruse ravimisel tõhus ning vähendab haigusest tekkivate tüsistuste ohtu, teatasid reedel Kanada arstid.

Uurimuse tulemused on «oluline teaduslik avastus» ning muudab kolhitsiini «maailma esimeseks suukaudseks ravimiks, mida on võimalik kasutada mitte haiglaravil viibivate koroonapatsientide raviks», ütles Montreali südamehaiguste instituut (MHI).

Uurimuse tulemused täitavad, et kolhitsiin aitas platseeboga võrreldes vähendada patsientide surma- või haiglaravile sattumise ohtu 21 protsendi võrra, kinnitas instituut.

Uurimuses osales 4488 patsienti Kanadast, USA-st, Euroopast ja Lõuna-Ameerikast.

Neist 4159 patsiendil, kes said Covid-19 diagnoosi ninaneelu PCR testi tulemusel, vähendas kolhitsiini kasutamine haiglaravile viimist 25 protsendi võrra, abistatud hingamisele viimist 50 protsendi võrra ning surmajuhtumeid 44 protsendi võrra, selgus uuringust.

Kolhitsiin peatab tõhusalt ohtliku põletikulise sündroomi nimega «tsütokiinide torm» ning vähendab Covid-19 seotud tüsistusi, ütles Jean-Claude Tardif, MHI uurimiskeskuse juht ja uuringu peamine läbiviija.

«Meil on hea meel pakkuda maailma esimest suukaudset ravimit, mille kasutamisel võib olla märkimisväärne mõju rahva tervisele ning võimalik, et Covid-19 tüsistuste ennetamisel miljonite patsientide jaoks,» lausus Tardif.

Uuring viidi läbi mitte haiglaravil viibivate Covid-19 patsientide hulgas, kelle oli olemas tüsistuste tekkeks vähemalt üks riskifaktor.

«See on maailma suurim uuring, milles katsetatakse suukaudset ravimit mitte haiglaravil viibivate Covid-19 patsientide hulgas,» teatas instituut.

Tagasi üles
Back