Valitsusvahetus tõi riigikogu komisjonidesse palju muutusi

Anna Ploompuu
, reporter
Copy
Riigikogu liige Jüri Ratas pärast peaministriametit esimesel tööpäeval parlamendis. Nüüd pürgib ta riigikogu esimeheks.
Riigikogu liige Jüri Ratas pärast peaministriametit esimesel tööpäeval parlamendis. Nüüd pürgib ta riigikogu esimeheks. Foto: Jüri Ratase Facebooki lehekülg

Pärast valitsusvahetust ning muudatusi riigikogu liikmete seas kinnitas riigikogu juhatus muudatused ka riigikogu komisjonide koosseisus. Näiteks asus endine peaminister Jüri Ratas (Keskerakond) tööle keskkonnakomisjonis, endine rahandusminister Martin Helme (EKRE) majanduskomisjonis ja riigieelarve kontrolli erikomisjonis ning endine välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) põhiseaduskomisjonis. 

Riigikogu juhatus kinnitas täna alaliste komisjonide, erikomisjonide ja eesti keele õppe arengu probleemkomisjoni koosseisu muudatused. 

Endine rahandusminister Martin Helme (EKRE) asus majanduskomisjoni ja riigieelarve kontrolli erikomisjoni liikmeks. Nii lahkus Jaak Valge (EKRE) riigieelarve kontrolli erikomisjonist ning asus eesti keele õppe arengu probleemkomisjoni liikmeks. 

Kert Kingo.
Kert Kingo. Foto: Remo Tõnismäe

Endine siseminister Alar Laneman (EKRE) asus õiguskomisjoni liikmeks. EKRE liikmetest lahkus õiguskomisjonist Kert Kingo, liikudes tööle sotsiaalkomisjoni. 

Õiguskomisjonist lahkus ka Paul Puustusmaa (EKRE), liikudes põhiseaduskomisjoni, mida ta varem juhtinud on. Sisuliselt vahetati komisjonides kohad Anti Poolametsaga (EKRE), kes lahkus põhiseaduskomisjonist ning asus õiguskomisjoni.

Endine välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) asus põhiseaduskomisjoni ja riigieelarve kontrolli erikomisjoni liikme kohale. Vangerdusega lahkus riigieelarve kontrolli erikomisjonist Aivar Kokk (Isamaa), asudes julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjoni liikme kohale. 

Endine kaitseminister Jüri Luik (Isamaa) hakkas riigikogus tööle väliskomisjoni liikmena. Väliskomisjonist lahkus Raivo Tamm (Isamaa), asudes tööle riigikaitsekomisjonis ning Euroopa Liidu asjade komisjonis. 

Isamaa liikmete vangerdusi on komisjonides aga veel. Riigikogu Isamaa fraktsiooni juht Priit Sibul (Isamaa) lahkus eesti keele õppe arengu probleemkomisjonist ning asus tööle korruptsioonivastases erikomisjonis. Eesti keele õppe arengu probleemkomisjoni liikmeks sai Tarmo Kruusimäe (Isamaa). 

Üllar Saaremäe (Isamaa) lahkus keskkonnakomisjoni liikme kohalt ja asus maaelukomisjoni. Andres Metsoja (Isamaa) lahkus riigikaitsekomisjonist ja asus keskkonnakomisjoni liikmeks. 

Riigikogus on 11 alalist komisjoni. Igaüks neist töötab läbi kindla riigielu valdkonna seaduseelnõud. Lisaks on riigikogus kolm erikomisjoni ja kaks probleemkomisjoni. ​Erikomisjonid moodustatakse kindlate ülesannete täitmiseks. Kui lahendamist vajab mõni tähtis üksikküsimus, moodustatakse selleks uurimis- või probleemkomisjon.

Allikas: riigikogu

Endine peaminister Jüri Ratas (Keskerakond) hakkas tööle riigikogu keskkonnakomisjonis. 

Keskkonnakomisjonist lahkus Erki Savisaar (Keskerakond), asudes tööle rahanduskomisjonis. Rahanduskomisjonist lahkus Natalia Malleus (Keskerakond) ning asus keskkonnakomisjoni liikmeks.

Siret Kotka (Keskerakond) lahkus maaelukomisjonist ning asus sotsiaalkomisjoni liikmeks. Martin Repinski (Keskerakond) lahkus põhiseaduskomisjonist ja asus tööle maaelukomisjonis. 

Maria Jufereva-Skuratovski (Keskerakond) lahkus põhiseaduskomisjonist ja asus tööle väliskomisjonis.

Riigikogu liige Oudekki Loone (Keskerakond) lahkus aga riigikaitsekomisjonist ning asus tööle põhiseaduskomisjonis.  

Riigikaitsekomisjoni liikmeks sai Enn Eesmaa (Keskerakond), kes lahkus väliskomisjonist. Mailis Reps (Keskerakond), kes lahkus riigikaitsekomisjonist, asus tööle väliskomisjonis. 

Margit Sutrop
Margit Sutrop Foto: Eero Vabamägi/Postimees

Uutest Reformierakonna riigikogu liikmetest asus Margit Sutrop kultuurikomisjoni liikmeks, Aivar Viidik maaelukomisjoni, Ivi Eenmaa rahanduskomisjoni, Mati Raidma riigikaitsekomisjoni, Toomas Järveoja sotsiaalkomisjoni ning Õnne Pillak samuti sotsiaalkomisjoni, Timo Suslov keskkonnakomisjoni ja Sulev Kannimäe õiguskomisjoni. 

Riigikogu liige Valdo Randpere (Reformierakond) lahkus põhiseaduskomisjonist ja asus väliskomisjoni. Mart Võrklaev (Reformierakond) lahkus keskkonnakomisjonist ja asus põhiseaduskomisjoni liikmeks. 

Hanno Pevkur (Reformierakond) lahkus põhiseaduskomisjonist ja töötab nüüd majanduskomisjonis. Toomas Kivimägi (Reformierakond) lahkus õiguskomisjonist ja asus põhiseaduskomisjoni liikmeks.

Sotsiaaldemokraat Raimond Kaljulaidi lahkus aga väliskomisjonist ning asus tööle majanduskomisjoni liikmena. 

Ühtlasi muutis riigikogu juhatus ka liikmete arvu ja fraktsioonide esindatust komisjonides. 

Juhivalimised ootavad ees 

Seoses uue valitsuskoalitsiooni moodustamisega ootavad komisjone ees uute juhtide ja asejuhtide valimised, sest riigikogu alalisi komisjone juhivad koalitsioonisaadikud.

Nii kinnitas riigikogu Reformierakonna fraktsiooni uus juht Mart Võrklaev, et Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsiooniläbirääkimistel jagati lisaks ministriportfellidele ära ka riigikogu alaliste komisjonide juhikohad. 

Seni on ainsana alalistest komisjonidest uued juhid valinud majanduskomisjon, komisjoni juhiks sai Kristen Michal (Reformierakond) ning asejuhiks Sven Sester (Isamaa).

«Lähtusime printsiibist, et minister ja komisjoni esimees tuleksid erinevast erakonnast,» selgitas riigikogu Reformierakonna fraktsiooni juht Mart Võrklaev. 

Komisjonide juhtkondade valimised toimuvad veebruari esimesel nädalal. 

Alaliste komisjonide juhikandidaadid: 

Euroopa Liidu asjade komisjon – Siim Kallas (Reformierakond)

Keskkonnakomisjon – Yoko Alender (Reformierakond)

Kultuurikomisjon – Aadu Must (Keskerakond)

Maaelukomisjon – Tarmo Tamm (Keskerakond)

Põhiseaduskomisjon – Toomas Kivimägi (Reformierakond)

Rahanduskomisjon – Erki Savisaar (Keskerakond)

Riigikaitsekomisjon – Enn Eesmaa (Keskerakond)

Sotsiaalkomisjon – Siret Kotka (Keskerakond)

Väliskomisjon – Marko Mihkelson (Reformierakond)

Õiguskomisjon – Jaanus Karilaid (Keskerakond)

Tagasi üles