N, 2.02.2023

Rektor Tõnu Viik: me ei nõustunud ka täna lepinguid alla kirjutama

Aimar Altosaar
, ajakirjanik
Rektor Tõnu Viik: me ei nõustunud ka täna lepinguid alla kirjutama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Tõnu Viik andmas intervjuud Arvamusliidrite lõunal.
 
Tõnu Viik andmas intervjuud Arvamusliidrite lõunal.  Foto: Kaader videost

Tallinna Ülikooli rektor Tõnu Viik ütles Postimehele, et kõrgkoolide rektorite tänasel kohtumisel ministriga lahenduseni ei jõutud. Kõrghariduse rahastamise vajak kasvab edasi. Rektorid ei kirjuta halduselepingule alla vaid suuliste lubaduste peale. 

Kuhu te täna haridus- ja teadusminister Liina Kersnaga kohtumisel jõudsite?

Kaugele ei jõudnud, seis on endine, me halduslepingute allkirjastamise osas edasi ei liikunud. Konstateerisime küll üksmeelselt, et kõrghariduse rahastamise süsteem pikemas perspektiivis vajaks korrastamist, lühemas perspektiivis aga selle mahajäämuse kasvu pidurdamist. Selles viimases osas on minister teinud oma ettepanekud valitsusele. Kuid valitsus soovib selle otsustamise juurde tulla alles sügisel. Rektorid otsustasid, et kuni otsust ei ole, siis tänase seisuga neile halduslepingutele alla ei kirjutata.

Seega senine punnseis jätkub?

Just, jätkub.

Kas siis ei olnud laual mingit varianti, sest eelnevast suhtlemisest ministriga jäi mulje, et otsitakse mingeid võimalusi, et lepinguprotsessi varem lahti päästa?

Jah, otsivad aga tänase sesisuga ei ole leidnud. Pakutakse varianti neile lepingutele alla kirjutada ilma valitsuse poolest fikseeritud lubadusteta, kuid rektorid jäid endale kindlaks. Põhjus olevat selles, et seda vajaku likvideerimise otsust ei saavat teha muidu, kui koos riigi eelarve strateegia arutamisega.

Me ei räägi praegu isegi mitte kõrghariduse rahastamise normaliseerimisest või isegi kasvusammust, vaid räägime vajaku kasvu pidurdamisest?

Me räägime jah sellest, et lõhe muu eluga ei kasvaks edasi. Isegi käesoleval aastal kasvab see inflatsiooni tõttu hoogsa sammuga.

Mis edasi saab? Kas te leppisite kokku mingeid järgmisi kohtumisi?

Leppisime haridusministriga järgmise kohtumise kokku. Tallinnas seekord. Otsime võimalusi edasi, et varem lepinguteni jõuda. Ligikaudu kuu jooksul, arvan ma.

Haridus- ja Teadusminister Liina Kersna sotsiaalmeedias:

Liina Kersna 
Liina Kersna Foto: Tairo Lutter

Rektorite nõukogu andis mulle täna teada, et nad ei ole nõus allkirjastama halduslepinguid ilma valitsuse lubaduseta järgnevatel aastatel kõrgharidusse lisaraha suunata. Selleks, et hoida suhtena SKP-sse kõrghariduse rahastust tänasel tasemel ehk 1,1%, peab suurendama tegevustoetust 15% aastas ehk uuel aastal ligi 25 miljoni euro võrra. Ülikoolidele on see otsus valus, sest osa riigipoolsest rahastusest jääb hetkel saamata.

Teisalt peame kindlasti tagama ülikoolide toimepidevuse ja seda me ka teeme. Riigile on see samuti valus, sest riigil ei ole võimalik ülikoolidega kokku leppida vastuvõtu suurendamises suurema tööjõuvajadusega valdkondades, nt meditsiinis, IT-s, hariduses, inseneerias, psühholoogias. Tegutseme selle nimel, et sügisel, kui valitsus on riigieelarvelised otsused teinud, oleksime valmis kohe ka halduslepingud allkirjastama.

Märksõnad
Tagasi üles