R, 9.12.2022

Peretoetuse eelnõu vastukaja: «See on Keskerakonna vastutustundetu otsus»

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Peretoetuse eelnõu vastukaja: «See on Keskerakonna vastutustundetu otsus»
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 7
Reformierakonnas tajutakse, et Keskerakonna järgmine suur teema on maksudebatt. Keskerakonnas nähakse, et see algab aga alles sügisel.
Reformierakonnas tajutakse, et Keskerakonna järgmine suur teema on maksudebatt. Keskerakonnas nähakse, et see algab aga alles sügisel. Foto: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja
  • Peretoetuse tõusu eelnõu võib tuua uusi makse.
  • Järgmisena algatab Keskerakond maksudebati.
  • Sõjaajal on majandus ettearvamatu.

Reformierakond on endiselt seisukohal, et kuigi arutelu peretoetuste eelnõu üle tuleb jätkata, ei tohi kohe teha otsuseid, teadmata, milline on majanduslik olukord. Lisaks võivad Keskerakonna soovi tõttu jääda mõned huvirühmad lisarahata.

«See on Keskerakonna vastutustundetu otsus,» ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo (RE) Postimehele. Ta selgitas, et tavapäraselt võetakse riigieelarve strateegia läbirääkimiste käigus riigile lisakohustusi, eriti siis, kui jutt käib nii ulatuslikust ja lisaks kasvavast – on ju indekseerimine eelnõusse sisse toodud – kohustusest, ja siis vaadatakse ka katteallikaid. «Riigieelarve strateegia arutelu algab augustis,» lausus Riisalo. «Reformierakond on öelnud: me oleme väga valmis neid arutelusid pidama, et vaesusriskis rühmi paremini toetada, aga seda tehakse nimetatud arutelu käigus.»

Minister ütles, et kuna Keskerakonna eelnõu järgi kulub peretoetuste suurendamiseks 300 miljonit eurot ja aastatega see summa kasvab, tuleb samal ajal üle vaadata muud riigile olulised vajadused, näiteks tervishoiusüsteemi ja pensionisüsteemi jätkusuutlikkus, pikaajalise hoolduse süsteemi ülesehitamine, aga ka õpetajate, politseinike ja päästjate palk. «Seejärel peab ühiselt arutama ja otsustama, milliseid summasid on mõistlik kuhugi panna,» lisas Riisalo. «Ja kui selline samm teha, siis järgmisena tuleb küsida, kust see raha tuleb. Ma arvan, et Keskerakonna järgmine avang on maksudebatt. Me räägime natuke rohkem kui aasta tagasi loodud koalitsioonist, mille moodustamise ajal lepiti kokku, et selle valitsuse ajal tegeleme Covid-19 kriisiga – siis ei teadnud ju, et tuleb ka energiakriis ja julgeolekukriis. Me ei leppinud kokku maksumuudatustes, selles mõttes on koalitsioonipartner tegemas midagi, milles pole kokku lepitud.»

Tavaliselt arutab valitsus riigieelarve strateegia käigus riigi pikaajalisi ja suuri maksukohustusi.

Ka Reformierakonna fraktsiooni esimees Mart Võrklaev kinnitas, et erakond on samal seisukohal nagu eelmisel nädalal. «Me mõistame, et olukorras, kus hinnad tõusevad ja inflatsioon on kõrge, on peretoetuse ülevaatamine vajalik, kuid see peab toimuma 2023. aasta eelarve koostamise käigus,» rõhutas Võrklaev, kelle sõnul saab riigieelarve strateegia arutelu ajal vaadata üle ka kõik muud kulud ja niiviisi on võimalik aru saada, kui palju on võimalik peretoetusi tõsta ning mille arvelt. «Aasta keskel seda teha ei ole mõistlik, sest siis sa paned endale eelarvest midagi juba lukku ning see tähendab, et teisi asju ei saagi kaaluda. Meie riigieelarve on ikkagi defitsiidis ja üleliigset raha meil ei ole,» nentis Võrklaev.

Kas ees võivad oodata uued maksud? Riisalo sõnul ei oska ta sellele küsimusele vastata. «Kõigepealt peame vaatama, mis selle eelnõuga juhtub, milliseid otsuseid tehakse. Üks asi on eelnõu, teine aga Jüri Ratase (KE) ütlemised selle rakendamise kohta,» rääkis Riisalo. Tavaliselt arutab valitsus riigieelarve strateegia käigus riigi pikaajalisi ja suuri maksukohustusi. «Siinkohal tuleb vaadata pikaajalist hooldust, see käib peredele üle jõu. Lisaks õpetajate palgad, erivajadustega inimeste toimetulek – ei saa üht teemat kontekstist välja kiskuda,» nentis minister.

Võrklaeva sõnul aga ongi asi selles, et Eesti rahvale võivad lisanduda uued maksud. «Kui me võtame 300 miljonit eurot kulu sisse, katteallikat aga ei leia, siis mille arvelt see tuleb?» küsis ta. «Midagi jääb siis tegemata. Ja kuna on sõjaaeg, on majandus ettearvamatu ning väga vähe leidub neid tarku inimesi, kes julgevad praegu majandust pikalt ette prognoosida. Võime olla sügisel näiteks olukorras, et me ei saa õpetajate palka tõsta, sest on tehtud teised otsused. Lapsed on tähtsad, kuid kui tõsta peretoetusi laenuraha eest, maksavad needsamad lapsed tulevikus seda laenu tagasi.»

Seega pakub Reformierakond endiselt Keskerakonnale võimalust arutada peretoetuste tõstmist riigieelarve tegemise käigus. «Sellega koos arutame ka muid teemasid, nagu näiteks õpetajate, päästjate ja politseinike palk, seal on samamoodi probleemid,» lausus Võrklaev.

Täna toimub koalitsiooninõukogu, lisaks on ka riigikogu sotsiaalkomisjonis peretoetuse eelnõu puudutav istung.

Jaanus Karilaid: maksudebatt algab sügisel

Jaanus Karilaid.
Jaanus Karilaid. Foto: Remo Tõnismäe

Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid ütles Postimehele, et aina kiiremini lähenetakse maksureformi debatile. «Sest samasugune raha puudujääk on omastehoolduses, jätkuvalt on lahendamata ravijärjekorrad. Kui me soovime tugevat riiki ja paremat ühiskonda, siis vanaviisi enam edasi ei saa,» lausus Karilaid. Ta kinnitas, et maksudebatt algab sügisel valimiskampaania raames ning Reformierakonnaga on kokku lepitud, et makse nad ei puutu.

Kas praegu võib muretseda, et kui tuleb peretoetuse tõus, siis tulevad ka uued maksud? «Ei pea muretsema sellepärast,» vastas Karilaid.

Märksõnad
Tagasi üles