Rong tuleb või ei tule? Erikomisjon päris ministritelt Haapsalu raudtee kohta aru (1)

Brita-Maria Alas
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Copy
Elroni rongid.
Elroni rongid. Foto: Sille Annuk

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon kutsus täna kell 11 kokku erakorralise istungi, arutamaks eelmise valitsuskoosseisu otsust kaotada Turba-Rohuküla raudteelõigu rahastus. 

Erakorralisele istungile olid kutsutud majandus- ja taristuminister Riina Sikkut (SDE), siseminister Lauri Läänemets (SDE), tervise- ja tööminister Peep Peterson (SDE), Tallinna linnakantsler Kairi Vaher, Haapsalu linnapea Urmas Sukles (valimisliit), riigikontrolör Janar Holm, riigisekretär Taimar Peterkop ning rahandusministeeriumi ja õiguskantsleri kantselei esindaja.

Erikomisjoni esimehe Tõnis Möldri (KE) sõnul soovis komisjon saada ülevaate Tallinna haigla, Turba-Risti raudtee ja meditsiinikopterite projekti rahastamise lõpetamise ajenditest, sealhulgas rahalistest ja ajalistest riskidest, millele valitsus otsuse tegemisel viitas.

«Samuti soovime hinnangut otsuse õiguspärasusele, kuivõrd suurte projektidega seotud omavalitsused on pöördunud riigi vastu kohtusse. Omavalitsuste juristide hinnangul ei viibinud valitsuse istungil piisav arv valitsuse liikmeid ning seega pole otsus legitiimne,» ütles ta.

Lisaks tahtis erikomisjon Möldri sõnul kuulda uue valitsuse plaanidest: kas projektidega plaanitakse arvestada riigieelarve ja riigi eelarvestrateegia koostamisel ning kui mitte, siis mida rahastamise järsk lõpetamine endaga kaasa toob ja kes katab kulutused, mis on projektide ettevalmistamise käigus juba tehtud.

Valitsus otsustas juuni lõpus Eesti taaste- ja vastupidavuskavast kasvanud rahalistele ja ajalistele riskidele viidates välja jätta kolm projekti: Tallinna haigla rajamise 280 miljoni, politsei- ja piirivalveametile mitmeotstarbelise meditsiinikopteri võimekuse loomise 46,3 miljoni ja Turba-Risti raudtee ehitamise 34 miljoni euro ulatuses.

Haapsalu linn ja Lääne-Nigula vald pöördusid otsuse vaidlustamiseks kohtusse. 

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles