R, 3.02.2023

Solman tahab kohanimede muutmisel minna KOV-idest mööda

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Solman tahab kohanimede muutmisel minna KOV-idest mööda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Riina Solman 
Riina Solman Foto: Madis Veltman

Riigihalduse minister Riina Solman (Isamaa) saatis kooskõlastusringile kohanimeseaduse ja ruumiandmete seaduse muutmise seaduse eelnõu, millega saab riik õiguse muuta kohanimesid, kui kohalik omavalitsus (KOV) seda ei tee.

Praegu ei määratle seadus edasisi toiminguid, kui kohalik omavalitsus ei ole ise ära muutnud Eesti aja- ja kultuurilooga sobimatut kohanime, mille kohta on riik teinud vastava ettepaneku. 

Muudatusega nähakse ette võimalus võtta vajadusel kohalikult omavalitsuselt kui kohanimemäärajalt üle kohanime muutmise õigus. Riik saaks nime muuta juhul, kui omavalitsus ei ole ministri ettepaneku järel sobimatut kohanime muutnud, selgitas Solman.

«Ukraina sõjakoledused aitavad meil vahepeal ununenud okupatsioonisümbolid panna uuesti õigesse konteksti,» ütles Solman. «Eesti riik väärib seda, et meie ühist ruumi sisustaksid Eesti riiklusest lugupidavad sümbolid ja tänavanimed. Punamõrtsukate, kelle nime auks on mitmed tänavanimed Eesti omavalitsustes määratud, mälestamine ja jäädvustamine on enamikule eestlastest valus haav ja piinlik häbiasi.»

Rahandusministeerium on saatnud kohanimede muutmise vajadusele viitavad kirjad Narva linnale, Mustvee vallale ning Sillamäe linnale. Kõigilt on ministeerium saanud vastuse, et asja arutab kohalik volikogu.

Minister hakkab tegutsema, kui KOV pole kahe kuu jooksul reageerinud

Kehtiva kohanimeseaduse järgi peab omavalitsus tagama, et pühendusnimeks ei ole taolise isiku nimi, kes on tegutsenud Eesti Vabariigi loomise, põhiseadusliku korra püsimise või Eesti iseseisvuse taastamise vastu.

Kehtiv seadus näeb ette, et kui ilmneb kohanime sobimatus Eesti aja- ja kultuurilooga, on omavalitsus kohustatud algatama kohanime muutmise menetluse 30 päeva jooksul. Seadus ei sätesta aga tagajärge, mis saab siis, kui omavalitsus ei ole ministri ettepanekust hoolimata uut kohanime määranud.

Eelnõuga kõrvaldatakse õiguslik lünk juhul, kui omavalitsus ei ole seadusevastast olukorda lahendanud. Eelnõu järgi saab minister omavalitsuse asemel kohanimemäärajaks, kui omavalitsus ei ole ettepaneku saamisest arvates kahe kuu jooksul uut seadusele vastavat kohanime määranud.

Enne ministri uue kohanime määramist küsitakse eelnõu järgi ka omavalitsuse arvamust ja avalikustatakse uue kohanime määramise eelnõu, mille kohta saavad valla- ja linnaelanikud ettepanekuid esitada.

Uue kohanime kehtima hakkamisel tekib omavalitsusel kohustus vahetada välja senised kohanimele viitavad sildid ja viidad, millega seotud kulu kaetakse riigieelarvest.

Märksõnad
Tagasi üles