K, 8.02.2023

Erakondade reitingud: Isamaa kasvatab vahet sotsidega

BNS
Erakondade reitingud: Isamaa kasvatab vahet sotsidega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Helir-Valdor Seeder
Helir-Valdor Seeder Foto: Pilt videost

Erakondade reitingutabeli liidri Reformierakonna edu teisel kohal oleva Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ees püsib, samal ajal on tagapool Isamaa kasvatamas eduseisu sotsiaaldemokraatide ees.

Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti iganädalase küsitluse viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 32,9 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 27,1 protsenti ja Keskerakonda 14,1 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Esikohal Reformierakonna ning teisel kohal EKRE vahe on viimased kolm nädalat püsinud viie-kuue protsendipunkti vahel. Kolmandal kohal oleva Keskerakonna toetus, mis kaks nädalat tagasi langes rekordmadalale tasemel, on praegu stabiliseerunud.

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 8,8 protsendiga, Isamaa 7,9 protsendiga ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 6,2 protsendiga. SDE toetus on alates septembri keskpaigast püsinud pigem langustrendis ning kui veel septembri lõpus olid sotsid reitingutabelis Isamaast eespool, siis praeguseks jäädakse Isamaast 1,7 protsendipunkti kaugusele.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 47 protsenti ja opositsioonierakondi 41,2 protsenti vastajatest.

Kes nädalaga kosus, kes kaotas?

Tartu ülikooli Skytte poliitikauuringute instituudi teaduri Martin Mölderi sõnul on Reformierakonna toetus viimastel nädalatel tõusnud pigem meeste ja eestlaste hulgas ning pigem langenud naiste ja mitte-eestlastest valijate seas.

Samas on EKRE positsiooni parandanud mitte-eestlaste seas ning nende toetus eesti valijate hulgas on viimastel nädalatel mõnevõrra langenud. Vene valijate hulgas on EKRE toetus rekordilised 24,7 protsenti. See on Möldri sõnul vaid kolme protsendipunkti võrra vähem, kui eesti valijate hulgas.

«Keskerakonna toetus on viimastel nädalatel mõnevõrra kosunud ning seda ennekõike eestlastest valijate seas. Kuid vara on veel öelda, kas erakonnal on õnnestunud oma pikaajaline langustrend selles valijagrupis ümber pöörata,» märkis Mölder.

Eesti 200 puhul on Möldri sõnul näha, et nende toetus on alates septembri keskpaigast kerges languses. «Samuti näeme, et Isamaa on võrreldes sotsiaaldemokraatidega oma positsiooni parandanud ning viimasel ajal on nende kahe toetus pigem liikunud vastassuunas – sotside oma kerges languses, Isamaa oma kerges tõusus,» ütles Mölder.

Kui riigikogu valimised peaksid toimuma praegu, siis saaks Reformierakond sellises riigikogus 37 kohta, EKRE 30 kohta, Keskerakond 14 kohta, Eesti 200 kaheksa, Isamaa seitse ning sotsiaaldemokraadid viis kohta.

«Võrreldes eelmise nädalaga on ainus muutus kohtade jaotuses see, et Isamaa saaks ühe koha rohkem ja sotsid ühe koha vähem. See tähendaks omakorda, et Reformierakonna, Eesti 200 ja sotside valitsus ei saaks enamust, kuid samas oleks matemaatiliselt mõeldav näiteks Reformierakonna, Eesti 200 ja Isamaa või EKRE, Keskerakonna ja Isamaa valitsus. Samuti oleks riigikogu enamuse toetus Reformierakonna ja Keskerakonna valitsusel,» lisas Mölder.

Märksõnad
Tagasi üles