E, 6.02.2023

100 nägu ⟩ Karmen Bruus: Quo vadis?

Ville Arike
, reporter
Karmen Bruus: Quo vadis?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Karmen Bruus pärast Kolumbias Calis tehtud juunioride MMi võiduhüpet.
Karmen Bruus pärast Kolumbias Calis tehtud juunioride MMi võiduhüpet. Foto: Ernesto Guzman Jr./EPA/Scanpix

Kõrgushüppaja Karmen Bruusi kohta võib öelda, et ta tuli, nägi ja hüppas. Hüppas kõrgele. 

Nii kõrgele, et 17-aastasena võitles ta end USAs Eugene’is peetud täiskasvanute MMil seitsmendaks ning mõni nädal hiljem krooniti Kolumbias Calis U20 vanuseklassi maailmameistriks.

Seejuures tuli juunioride võistlusel kuldmedali saamiseks ületada kõrgus 1.95 kolmandal katsel, täiskasvanute omal aga kordas Bruus tulemusega 1.96 U18 vanuseklassi maailmarekordit ja Eesti täiskasvanute rekordit!

Oktoobrikuus peeti Euroopa kergejõustikuliidu galaõhtu Tallinnas ning tõusva tähe kategoorias pääses kolme nomineeritu sekka ka Bruus.

Kui hea lugeja tähele pani, siis toimusid nii juunioride kui ka täiskasvanute MM teisel pool Atlandi ookeani. Nende vahel sai Bruus kodus olla kõigest kümmekond päeva. Lisame pikad lennud, üha uued kohanemised ajavahega. Ning ometi suutis ta tippvormi hoida kahel suurel võistlusel järjest. Treener Mehis Viru sõnul polnud ülesanne lihtne, aga seda suudeti teha.

Tähtis on ka emotsionaalne pool. Näiteks saatis Viru hoolealuse Eugene’is lõppvõistluse päeva hommikul poodi kohalikke komme ostma. «Tuli tagasi, oli maru rõõmus. Sai emotsiooni. Mõni suur staar naeraks selle peale, ütleks, et lolliks olete läinud, toas peab lamama,» rääkis Viru pärast võistlust.

Juunioride MMil oli kõrgusel 1.95 konkurentsi jäänud kolm hüppajat. Kamba peale kaheksa esimest katset ebaõnnestus. Viimane, üheksas, jäi Bruusile, kes ületas lati ja pälvis kulla, mitte pronksi. «Võitis see, kes rohkem tahtis!» ütles kullapiiga kodumaale jõudes vahva enesekindlusega.

Bruusi kümme aastat juhendanud Kersti Viru rääkis, kuidas hoolealusel oli ühel mõne aasta eest peetud maakondlikul võistlusel võimalik võrdse tulemuse juures teise sportlasega leppida kokku, kas mõlemad saavad esikoha või tehakse ümberhüpped. «Karmen ütles, et tema tahab võita ja ümberhüppeid, ei lepi midagi kokku. Ning ta võitis need ümberhüpped,» meenutas Viru.

Seejuures on Bruus kõrgushüppele spetsialiseerunud vaevalt aastakese, veel mullu juunis oli tema isiklik rekord 1.80. Nõnda tuleb küsida: quo vadis, Karmen Bruus?

Märksõnad
Tagasi üles