N, 2.02.2023

Korruptsiooni vastu võitlejad soovitasid katuserahadest loobumist juba augustis

Brita-Maria Alas
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Korruptsiooni vastu võitlejad soovitasid katuserahadest loobumist juba augustis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Steven-Hristo Evestus.
Steven-Hristo Evestus. Foto: Sander Ilvest

Igasügisese ebavajaliku keskustelu asemel võiks riigikogu nn katuserahad suunata asutustele, kes jagavad seda vastavalt eelnevalt kokkulepitud tingimustele, leiab ühingu Korruptsioonivaba Eesti juhatuse esimees Steven-Hristo Evestus. 

Evestus märkis, et Korruptsioonivaba Eesti saatis erakondadele ettepanekud seoses läheneva valimisperioodiga juba augusti lõpus. Poliitikutel soovitati ühe olulise tegevusena loobuda katuserahade meetme kohaldamisest. 

Küll aga jätkub katuserahade jagamine ka tänavu, sel korral miljoni jagu suurema summa eest kui mullu. 

«Vabakonna toetamine on Eesti riigis vajalik kõikides eluvaldkondades alates haridusest ja päästest kuni demokraatia edendamiseni. Oluline on seejuures aga, kuidas kodanikuühiskonda toetatakse – kas see toimub läbipaistvalt ja kõikidele arusaadavatel tingimustel või isikute suva või varjatud huvi järgi,» rääkis Evestus.

«Igasügisese ebavajaliku keskustelu asemel on mõistlik katuserahade eelarve suunata asutustele, kes jagavad rahastuse vabaühendustele vastavalt eelnevalt kokkulepitud tingimustele ning kes kontrollivad rahastuse eesmärgipärast kasutamist,» pakkus ta. 

Sarnasel seisukohal on ka vabaühenduste liit, mis peab katuserahade jagamist pigem ebaeetiliseks ja ärgitab poliitikuid sellest loobuma, kirjutas Postimees varem.

Riigikogu fraktsioonide tähtaeg kukkus esmaspäeva õhtul: selleks ajaks pidid saadikute valitud asutuste nimekirjad rahanduskomisjoni laual olema. Teadaolevalt on loobujaid ka sel korral Isamaast ja Reformierakonna ridadest. 

Rahanduskomisjon võtab regionaalsed investeeringud ehk nn katuserahad päevakorda 1. detsembril. 

Mullu läks enim katuserahadest Jõgevamaale

Eelmise aasta kolmest miljonist eurost katuserahast sai suurima summa, 50 000 eurot, vaimse tervise edendaja MTÜ Peaasjad.

Maakonniti anti kõige rohkem Jõgevamaale (250 000 eurot), Harjumaale (227 000), Lääne-Virumaale (143 000).

Kui 2020. aastal sai kõige vähem raha Hiiumaa, siis mullu jäi vaeslapseks Valgamaa, kuhu investeeriti 50 000 eurot.

Eelmisel aastal loobusid katuseraha jagamisest taas valdavalt reformierakondlased: Mart Võrklaev, Hanno Pevkur, Jürgen Ligi, Aivar Sõerd, Siim Kallas, Heiki Kranich, Yoko Alender.

Isamaast loobus raha jagamisest Viktoria Ladõnskaja-Kubits.

Raha jagasid kõik Keskerakonna, EKRE ning SDE saadikud.

Märksõnad
Tagasi üles