K, 1.02.2023

Erakondade reitingud: Reformierakonna edu EKRE ees kasvab

BNS
Erakondade reitingud: Reformierakonna edu EKRE ees kasvab
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Kaja Kallas.
Kaja Kallas. Foto: Kermo Benrot

Reformierakonna edu on erakondade reitingutabelis kasvanud teisel kohal oleva Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ees juba enam ku üheksa protsendi suuruseks.

Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti iganädalase küsitluse viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 33,5 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 24,4 protsenti ja Keskerakonda 16,6 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Liidrikohal oleva Reformierakonna toetus on püsinud alates oktoobri lõpust praktiliselt samal tasemel. Samal ajal on olnud languses teisel kohal oleva EKRE toetus. Rahvuskonservatiivide toetus langes nädalaga 1,1 protsendipunkti võrra ning viimase kuue nädalaga on see langenud 3,1 protsendipunkti. Kui oktoobri alguses oli Reformierakonna ja EKRE vahe 3,7 protsendipunkti, siis praeguseks on see kasvanud 9,1 protsendipunktini. Kolmandal kohal oleva Keskerakonna toetus on viimase viie nädalaga tõusnud 3,4 protsendipunkti võrra.

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 9,1 protsendiga, Isamaa 7,7 protsendiga ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) kuue protsendiga. Sotside toetus on viimastel kuudel püsinud pigem languses ning praegusest madalam oli see viimati käesoleva aasta aprillis.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 47,2 protsenti ja opositsioonierakondi 41 protsenti vastajatest.

Tartu ülikooli Skytte poliitikauuringute instituudi teaduri Martin Mölderi sõnul on näha, kuidas Keskerakonna toetus kosub ja EKRE oma kahaneb. «Samas on Reformierakond hoidnud positsiooni ning kui septembri lõpus tundus hetkeks, et Reformierakond ja EKRE võrdustavad oma toetused, siis praeguseks on kahe suurima erakonna vahemaa taaskord kasvanud,» ütles Mölder.

Keskerakonna puhul on Mölderi sõnul näha, et nende toetuse kasv eesti valijate hulgas on sel nädalal natuke aeglustunud ja nad on saanud vähemalt hetkeks uuesti natuke enam ka vene valijate poolehoidu.

«Oma toetust on kasvatatud ennekõike väiksema sissetulekuga valijagruppides. Samas on nüüd viimasel nädalal EKRE toetus langenud nii eesti kui ka vene valijate hulgas. Kolme väiksema erakonna toetuses suur muutusi märgata ei ole. Isamaa ja Eesti 200 toetused tunduvad viimase paari kolme kuu lõikes stabiilsemad, mõnevõrra enam on positsiooni kaotanud sotsiaaldemokraadid,» ütles Mölder.

Kui riigikogu valimised peaksid toimuma praegu, siis selliste reitingute alusel saaks Reformierakond riigikogus 38 kohta, EKRE 26 kohta, Keskerakond 17 kohta, Eesti 200 kaheksa kohta, Isamaa seitse kohta ning sotsiaaldemokraadid viis kohta.

«Võrreldes eelmise nädalaga on üksikuid kohti ümber liikunud nii mõnigi. Realistlikest koalitsioonivariantidest võiks sellises riigikogus kokku tulla Reformierakonna ja Keskerakonna valitsus, samuti ka Reformierakonna, Eesti 200 Isamaa või Reformierakonna, Eesti 200 ja sotside valitsus. EKRE, Keskerakonna ja Isamaa valitsusel jääks praeguse seisuga riigikogu enamusest puudu üks koht. Võimude tasakaal on jätkuvalt väga habras,» lisas Mölder.

Märksõnad
Tagasi üles