E, 5.06.2023

Ratas tegi Keskerakonna volikogule ettepaneku erakorraliseks kongressiks

Margus Paaliste
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments 4
Jüri Ratas Keskerakonna volikogul 14. jaanuaril.
Jüri Ratas Keskerakonna volikogul 14. jaanuaril. Foto: Mihkel Maripuu

Keskerakonna esimees Jüri Ratas sõnas pressiteate vahendusel, et kuigi erakorraline kongress raskendab sisulise tööga alustamist riigikogu fraktsioonis ja piirkondades, kuid on erakonna edasi liikumiseks vajalik, mistõttu teeb ta ettepaneku lisada erakorralise kongressi kokkukutsumine 15. aprillil toimuva volikogu istungi päevakorda.

Ratas tõi välja, et erakonna tulemus valimistel on toonud eri hinnanguid, miks seis selliseks kujunes ning milliseid muudatusi on vaja teha. Seda juhatuses ka arutati. «Leian, et erakond ei pea 16 mandaadi pärast oma juuri läbi lõikama ja tegema kardinaalseid muudatusi. Küll aga tuleb uuendada programmi, tõsta veelgi pädevust ja suunata fookust lisaks sotsiaalvaldkonnale ja tervishoiule ka keskkonna- ja majandusteemadele ning küsimustele, mis puudutavad haridust, noori ja nende muresid,» tõi Ratas välja.

«Loomulikult on meie peamine tugevus sotsiaalmajanduslik telg – ebavõrdsuse vähendamine, eakate toetamine ja tugev regionaalpoliitika, mis kõik peab jääma. Oluline on kogu Eesti areng.»

Ratas sõnas, et erakond on teinud kindlasti ka vigu, nendele tuleb otsa vaadata ja koos leida lahendused. Samas tuleb ka mõista, millises olukorras Keskerakond valimistel kolmanda tulemuse tegi.

«On selge, et julgeoleku foon Venemaa agressiooni taustal oli valimistel põhiline. Keskerakond kinnitas oma sõnumites, põhimõtetes ja väärtustes selgelt Eesti ja Euroopa seisukohti ning rõhutas Ukraina abistamise olulisust ja see oli ainuõige tee,» sõnas Ratas.

Küll aga jättis Ratase arvates kahe erakonna vastandumine Keskerakonna olukorda, kus erakonna sõnumid ei kõlanud kukepoksi kõrval piisavalt välja. «Erakonna rahaline võimekus kampaaniaks oli 2-3 korda väiksem kui teistel, mis seadis samuti piirid. Ometi oli tulemuseks üks mandaat vähem kui EKRE-l ning siit on võimalik selgelt tõusta ja edasi liikuda,» leidis ta.

«Erakorraline kongress küll raskendab riigikogu fraktsioonis ja piirkondades sisulise tööga alustamist, kuid ühiselt edasiliikumiseks on vaja selget mandaati erakonna esimehele ja juhatusele,» lisas ta.

Ratas teeb erakonna volikogu juhatusele ettepaneku lisada volikogu istungi päevakavasse ka erakorraline kongress. Erakonna põhikirja järgi saab erakorralise kongressi kokku kutsuda kas erakonna volikogu või 1/3 liikmetest. Keskerakonna korraline kongress oleks pidanud toimuma järgmisel aastal. Kongressil valitakse lisaks esimehele 14-liikmeline juhatus ning aukohtu esimees ning revisjonikomisjon.

Erakonna aseesimees Jaanus Karilaid rääkis teisipäeva päeval Postimehele, et ettepanekuid erakorralise kongressi kokkukutsumiseks on tulnud peamiselt nn Tallinna tiivast. Nn Tallinna inimestest, kellest Karilaid rääkis, on seni kõige häälekamad Ratase kriitikud olnud linnapea Mihhail Kõlvart ja Mustamäe linnaosavanem Lauri Laats.

Facebook Twitter
Comments 4

Märksõnad

Tagasi üles