Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Riigikogu istung: Toompeal on tunda põhiseadusliku kriisi hõngu (14)

Opositsioonierakonnad korraldavad riigikogus obstruktsiooni.
Opositsioonierakonnad korraldavad riigikogus obstruktsiooni. Foto: Madis Veltman

Kui riigikogu suudab kolmapäeva pärastlõunasel istungil kinnitada töönädala päevakorra, hakatakse arutama valitsuse algatatud perehüvitiste eelnõud. Kui opositsioonil jonni jagub, ei jõuta selleni sarnaselt teisipäevale ja esmaspäevale tõenäoliselt ka sel korral. 

Riigikogu esimees Lauri Hussar (Eesti 200) teatas kohe istungi alguses, et võtab pooletunnise vaheaja vanematekogu koosolekuks. Kusjuures vanematekogu kogunes juba ka hommikul. Hiljem teatas aseesimees Jüri Ratas (KE) veelgi pikenevast vaheajast. 

Istung algas enne kella nelja, kuid jätkus vanamoodi küsimuste laviiniga. Nähtavasti on küsimustevoorud opositsioonifraktsioonide vahel ära jaotatud. 

Rahvasaadikute küsimusi 

  • Miks öeldi Jüri Ratasele lihtsalt Jüri ja mitte härra Jüri Ratas?
  • Kas küsimus on protseduuriline ka siis, kui 2/3 küsimusest on protseduuriline?
  • Kas väljaprinditud paberil võib olla kuupäev parandatud pastapliiatsiga?
  • Kas ma tohin istungi ajal teha pilte? Aga milline punkt seaduses seda reguleerib? Kas ka riigikogu aseesimehe loal võib pilti teha? 
  • Kuidas päevakorra kinnitamine üldse käib?
  • Miks pole (seadusepunktis) kirjas esmaspäeva ja teisipäeva - kas neid polnud toona olemas?

Küll aga jõuti saalis ühisele mõttekohale: kui kohalolekukontrolli tehtud ei ole, siis kas statistikasse lähevad saadikute nimed kirja või mitte? Riigikogu aseesimees Toomas Kivimägi (RE) tegi ettepaneku, et homme võiks vähemalt alustada kohalolekukontrolliga. 

Kui riigikogu suudab kinnitada istungi päevakorra, toimub valitsuse algatatud perehüvitiste seaduse ning perehüvitiste seaduse, perekonnaseaduse ja töölepingu seaduse muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu esimene lugemine. Eelnõuga plaanitakse suurendada elatisabi suurust ja vähendada vähem kui aasta tagasi kokku lepitud lasterikka pere toetusi.

Päevakorra projektis on ka riigikogu liikmete arupärimised suurperede toetuste vähendamise ja perehüvitiste vajaduspõhisuse kohta, millele vastab sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo (RE).

Praegu, mil opositsioon esitab arupärimisi ja eelnõusid ega lase lihtsalt riigikogu päevakorda kinnitada, ei ole opositsiooni tegevust võimalik ka peatada, kirjutas tänane Postimees. Vähemalt eile ei osanud ka reformierakondlased, kellega Postimees vestles, välja pakkuda ühtegi legitiimset protseduurilist varianti, kuidas obstruktsioon seisma panna.

Loe ka: «OBSTRUKTSIOON 〉 Riigikogu pikima kõne rekord püsib juba üle 90 aasta»

Kui kaua opositsioon sellel sammul jätkab, on raske oletada. Kui 1. märtsiks pole riigieelarvet vastu võetud, kuulutab president välja erakorralised valimised. 

Kommentaarid (14)
Tagasi üles