E, 2.10.2023

Ratas peaminister Kallasest: ta ei mõista absoluutselt, miks tänane olukord on tekkinud

Margus Paaliste
, ajakirjanik
Facebook
Comments 17
Erakondade esimeeste debatt elektrikriisi küsimuses saates "Esimene stuudio". Kaja Kallas ja Jüri Ratas.
Erakondade esimeeste debatt elektrikriisi küsimuses saates "Esimene stuudio". Kaja Kallas ja Jüri Ratas. Foto: Eero Vabamägi

Keskerakonna esimees, riigikogu aseesimees Jüri Ratas avaldas ühismeedias kriitikat peaminister Kaja Kallase (RE) väljaütlemiste peale rahvusringhäälingu saates «Stuudios on peaminister». Ratase sõnul ei tohiks peaminister võrrelda praegust olukorda sisepoliitikas Venemaa sõjaeelse käitumisega.

«Vastuseis perehüvitiste kärpimisele, mis sai viis kuud tagasi vastu võetud kõigi, ka Reformierakonna poolt ja sellistele maksutõusudele, millest valimistel ajal ei iitsatatudki, on normaalne reaktsioon. Võrrelda seda miski Venemaa sõjaeelse käitumisega ja Hitleri Saksamaaga on täiesti kohatu ja absurdne. Hea aasta eurooplane, see ei ole euroopalik!» sõnas Ratas.

Kallas võrdles saates koalitsiooni ja opositsiooni omavahelisi suhteid läänemaailma ja Venemaa suhetega enne seda, kui Venemaa Ukrainale kallale tungis. «Enne seda kui Venemaa läks Ukrainale kallale, siis samamoodi Venemaa esitas nõudmisi, siis küsiti ka, et mida lääs saaks teha, et de-eskaleerida,» rääkis Kallas. Samuti märkis ta, et kui koalitsioon hakkab tegema opositsiooniga kompromisse esitatavate eelnõude osas, siis see tähendab tema hinnangul hoopiski opositsiooni programmi täitmist.

Ratase sõnul kõlab senine Kallase jutt omasemalt mõnele muule riigile kui Eesti. «Peaminister ei adu oma tegevuse tagajärgi ega mõista absoluutselt, miks tänane olukord on tekkinud. Riik on andnud meie lastele ja peredele lubaduse, mida hakatakse murdma. Valimistulemused saavutati meelepärased, sest inimestele ei tahetud rääkida ebapopulaarsetest asjadest. Eelnõusid menetletakse turbokiirusel nii, et on minimaalne ja näiline kaasamine,» loetles Ratas.«Ja kõik sellele hullusele vastuseisjad on riigivaenlased. Hoopis see kõlab omasemalt mõnele muule riigile kui Eesti.»

Ratas ootab seniste võrdluste toomise asemel hoopis peaministrilt probleemile konstruktiivsemat lähenemist. «See kõik ei aita ju kuidagi kaasa väiksemagi usalduse tekkimisele riigikogu saalis ja parlamendi ning valitsuse vahel. Mõistan, et peaminister püüab siin talle edu toonud välispoliitikas kujunenud kuvandit kasutada sisepoliitikas, kuid ma küll sügavalt kahtlen, et see sellisel moel töötab. Selliste võrdluste asemel ootaks konstruktiivsemat lähenemist! Peaminister ei tohiks niivõrd lõdvalt vene kaardiga vehkida.»

Kallas haritlaste kirjast: seda oli valus lugeda

Kallas rääkis muuhulgas saates ka seda, et eilne 59 haritlase kiri samasooliste abielu seadustamise vastu oli talle valus lugemine. «Ma lugesin seda avaldust ja kuidagi oli kurb seda lugeda. Tundub, et abielu on see, miks lapsi sünnib. Ometi on meil abielu kümneid aastaid kehtinud, kuid sündimus on ikka langenud,» lausus Kallas. Tema sõnul on solvav, kui öeldakse, et need inimesed, kellel lapsi ei ole, ei ole Eesti arengusse panustanud. «Seda oli valus lugeda!» tunnistas Kallas.

«Kõik, kes siin võitlevad, võib-olla ise ei olegi abielus oma laste emadega,» jätkas Kallas. «Nüüd öeldakse, et need, kes soovivad abielluda, siis nemad ei võiks. Abielu on ühiskondlik kokkulepe – hetkel on see nii, kuid võib olla ka teisiti kokku lepitud,» lisas ta.

Facebook
Comments 17

Märksõnad

Tagasi üles